Baharat tadımı yapabilen ‘elektronik dil’

Washington State Üniversitesi’ndeki bilimciler tarafından geliştirilen elektronik dil, aynı anda çok sayıda baharat ölçümü yapabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsan dili aynı anda en fazla birkaç baharat tadı alabilirken, yeni geliştirilen bir elektronik dil, aynı anda farklı yiyeceklerin ne kadar baharatlı olduklarını söyleyebiliyor. Washington State Üniversitesi’ndeki bilimciler tarafından geliştirilen elektronik dil, farklı seviyelerde kapsaisin (acı biberin acı olmasını sağlayan madde) içeren Paneer peyniri (güney Asya kökenli bir peynir çeşidi) örneklerinde test edildi. Aynı örnekleri tadan gönüllü insanlarla karşılaştırıldığında elektronik dilin, insan dilinin artık tat alamaz hale gelmesinden çok sonrasında bile doğru baharat seviyesini bildiği görüldü. Elektronik dilin insanlardan daha nesnel ölçüler vermekle kalmadığı, hem hafif hem de ağır baharatlı yiyeceklerdeki nüansları ölçmede de daha iyi olduğu belirtildi.

Kaynak: New Atlas 

Washington State Üniversitesi’ndeki bilimciler tarafından geliştirilen elektronik dil, farklı seviyelerde kapsaisin (acı biberin acı olmasını sağlayan madde) içeren Paneer peyniri (güney Asya kökenli bir peynir çeşidi) örneklerinde test edildi. Aynı örnekleri tadan gönüllü insanlarla karşılaştırıldığında elektronik dilin, insan dilinin artık tat alamaz hale gelmesinden çok sonrasında bile doğru baharat seviyesini bildiği görüldü. Elektronik dilin insanlardan daha nesnel ölçüler vermekle kalmadığı, hem hafif hem de ağır baharatlı yiyeceklerdeki nüansları ölçmede de daha iyi olduğu belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği