Ay’a turist olarak gidecek ilk kişi: Yusaku Maezawa

İşler yolunda giderse, milyonlarca kişinin Ay’a gitme hayalini Japon teknoloji milyarderi gerçekleştirecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ay’a turist olarak gitme hayali -her şey yolunda giderse- gerçeğe dönüşecek.

Elon Musk, kurucusu olduğu SpaceX‘in Japon milyarder Yusaku Maezawa‘yı Ay’a götüreceğini duyurdu. 2023’te yapılması planlanan seferde Maezawa’ya kendi seçeceği sanatçılardan oluşan 6 veya 8 kişilik bir ekip eşlik edecek. Bu ekipte kimlerin yer alacağı henüz belli değil.

İş hayatına evden e-posta yoluyla müzik CD’leri satarak başlayan Maezawa Japonya’nın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Zozotown‘ın kurucusu. Sanata ilgisiyle de bilinen milyarder, 2016’da Jan-Michel Basquait ve Pablo Picasso‘nun tablolarına 80 milyon Dolar ödemesiyle adını duyurdu.

Çocukluğundan beri Ay’ı sevdiğini ve onun insanlığa ilham verdiğine inandığını söyleyen Maezawa, Ay’a seyahatin bütün masraflarını kendisi üstlenecek.

Neredeyse 50 yıldır Ay’a gidilmediğini, bunun sebeplerinin de sık sık tartışıldığını hatırlatalım. Bu gidemeyişin temel gerekçesi olarak bütçe sorunu gösteriliyor.

Son bir hatırlatma: Geçmişte de uzay turizmine dair heyecanlı haberler yapılmıştı.

Kaynak: Cnbc.com

Elon Musk, kurucusu olduğu SpaceX’in Japon milyarder Yusaku Maezawa’yı Ay’a götüreceğini duyurdu. 2023’te yapılması planlanan seferde Maezawa’ya kendi seçeceği sanatçılardan oluşan 6 veya 8 kişilik bir ekip eşlik edecek. Bu ekipte kimlerin yer alacağı henüz belli değil.Bir yanıt

Yorumunuz: