ATM’yi ayırt edemeyen banka hırsızları

8 Kasım'da Berlin'deki bir bankanın hesap özeti veren cihazını ATM zannederek patlayıcıyla havaya uçuran hırsızlar Berlin polisinin alay konusu oldu.

Alman polisi ATM cihazlarını soymaya kalkışan hırsız ekibiyle dalga geçti. ATM’nin içindeki paralara erişmek için kötü amaçlı yazılım geliştirmek yerine patlayıcı madde kullanmayı tercih eden hırsızlar hazırladıkları patlayıcıyı para çekilen ATM cihazı yerine banka müşterilerinin hesap özeti alabildiği ve içinde para olmayan bir cihaza yerleştirdiler.

Büyük ihtimalle Alman değiller

Bu komik hırsızlık girişimi 8 Kasım’da sabaha karşı 4:00’te Berlin’in Siemensstadt bölgesinde bir banka şubesinde yaşandı. Hırsızlar içindeki (var olmayan) para kasasına ulaşmak istedikleri cihazı küçük patlayıcılarla donattı. Polis hırsızların büyük ihtimalle yurt dışından geldiğini düşünüyor.

Diğer ülkelerde genellikle ATM cihazları hem para hem de hesap özeti verebiliyor. Ancak Almanya’daki tüm cihazlarda bu özellik bulunmuyor. Bu sebeple bankalar ayrıca detaylı hesap özeti alınabilen cihazlar kullanıyor. Bu cihazlar ATM’lere çok benziyor. Bu durumdan habersiz olan hırsızların da bu sebeple yurt dışından gelmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Bankanın yakınlarında yaşayan kişilerin patlama ihbarıyla olay yerine gelen polis, yarısı parçalanmış bir hesap özeti cihazıyla karşılaştı. İronik bir şekilde, hırsızların gerçekleştirdiği patlama yakında bulunan iki ATM cihazına da küçük hasarlar vermişti ancak hırsızlar o geceki denemeden başarısızlıkla ayrılmak zorunda kaldı.

“Pek akıllı sayılmazlar”

Berlin polisinin resmi sitesinde yayınlanan bir açıklamada polis hırsızlardan ‘pek de akıllı olmayan kişiler’ diye bahsederek, ATM ve hesap özeti cihazlarını ayrıt edememeleri sebebiyle dalga geçti.

Hırsızların ATM cihazlarını soymak için kötü amaçlı yazılımlar yerine patlayıcı kullanmaları duyulmamış bir durum değil. Avrupa ATM Güvenlik Ekibi (EAST) tarafından hazırlanan bir rapora göre ATM cihazlarına yapılan fiziksel saldırılar 2015’in ilk yarısında bin 232 iken 2016’nın ilk yarısında bin 604’e çıktı. Bu tarz saldırıların sebep olduğu zarar ise 2015’ten bu yana yüzde 3 artarak 26,3 milyon avroya ulaştı.

Yine de kötü amaçlı yazılım kullanımının ATM soygunlarında hala en popüler yöntem olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Bleeping Computer

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği