Bankasız bankacılık

Almanya'da hizmet veren N26 adlı bankacılık uygulaması, hiçbir şubesi ya da ATM cihazı olmamasına rağmen resmi bir banka olarak işlem yapıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Valentin Stalf, bankacılık sektörünü değiştirme amacıyla yola çıkmış alman bir girişimci. 2013 yılında, reşit olmayan gençlerin, ailelerinin kontrolünde olan bir kredi kartını kullanabilmesi amacıyla N26 adlı şirketi kuran Stalf daha sonra bu hizmetin yetişkinlerden büyük ilgi gördüğünü keşfediyor.

2014 yılında N26, teknolojiyle büyümüş yetişkinlere hizmet veren bir sanal banka haline geliyor. Stalf bu hamleyle, kağıtsız bir bankacılık deneyimi sunmayı amaçladıklarını dile getiriyor. Özellikle Almanya’daki aşırı bürokratik bankacılık yapısı göz önünde bulundurulduğunda, ülkede geçireceği kısa süre içerisinde banka hesabına ihtiyaç duyan ziyaretçiler için N26 büyük bir nimet.

8 dakikada işlem tamam

Stalf’a göre N26 uygulaması telefona yüklendikten sonra sadece 8 dakika içerisinde tüm işlemler tamamlanıyor. Öncelikle temel bilgilerini giren müşteriler, daha sonra kısa bir video görüşmesiyle kimliklerini doğruluyor. Bu görüşmede müşterilerden pasaport ya da kimlik kartını göstermeleri isteniyor. Bu işlemin ardından postaya verilen kredi kartı bir kaç gün içerisinde müşterinin eline ulaşıyor.

Bir süre Almanya’da kalması gereken eşi Caroline için ülkenin en büyük bankalarından birisinden hesap açmaya çalıştıklarını söyleyen Ben Floyd (33) bu işlemin 3-4 hafta sürdüğünü, sonra da kendilerine gönderilen kartın çalışmadığını söylüyor. Kendisi İngiltere’den Almanya’ya geleceği zaman pazar akşamı N26’ya başvurduğunu söyleyen Floyd, “Çarşamba günü Berlin’e geldiğimde kartım beni bekliyordu” diyor. Valentin Stalf’ın erişmeye çalıştığı kesintisiz deneyim de tam olarak bu.

Para aktarımı, ödeme, kart başvurusu gibi her işlemi akıllı telefon uygulaması üzerinden yapabilen N26, sadece hesaba para yatırmak ve hesaptan para çekmek için mevcut bankaların ATM cihazlarına ihtiyaç duyuyor. Bu işlemler anlaşmalı mağazaların kasalarından da yapılabiliyor. İlk 5 ay ücretsiz olarak kullanılabilen para yatırma ve çekme işlemlerinde 6. aydan itibaren 5 avro ücret talep ediliyor. Bu rakam bir bankacılık işlemi için hayli yüksek olsa da Ben Floyd, N26’nın sağladığı kolaylıkların bu ödemeyi yapmaya değdiğini söylüyor.

“Gelecekte bankacılık çok daha farklı olacak”

N26 geçtiğimiz ay, Avrupa Merkez Bankası’ndan, resmi banka statüsü kazandı. Yine de günümüz bankacılık teknolojilerinin oldukça basit olduğunu düşünen N26 CEO’su Valentin Stahl, gelecekte bankacıların yerini, teknolojiden anlayan kişilerin alacağını ve banka şubelerinin ortadan kalkacağını düşünüyor. Stahl “Gelecekte bankacılık şimdikinden çok daha farklı görünecek” diyor.

Kaynak: Mashable

2013'te gençlerin ailelerinin kontrolünde kredi kartı kullanabilmesi için geliştirilen N26 adlı mobil bankacılık uygulaması, daha sonra yetişkinlere yönelik bir şubesiz bankacılık hizmetine dönüştü. Uygulama üzerinden sadece 8 dakikada üye olunabilen N26 ile para transferi, bakiye sorgulama, kart talebi gibi temel bankacılık işlemleri rahatlıkla yapılabiliyor. N26 para çekme ve yatırma işlemlerini ise diğer bankaların ATM cihazları ve anlaşmalı mağazaların kasaları üzerinden gerçekleştiriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği