Aston Martin usulü uçan taksi

Uçan taksi sahnesine adım atan en son ulaşım şirketi Aston Martin oldu. Şirket Volante adını verdiği bir uçan taksi konseptini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uçan taksi sahnesine adım atan en son ulaşım şirketi Aston Martin oldu. Rolls-Royce ile iş birliği halinde çalışan şirket Volante adını verdiği bir uçan taksi konseptini tanıttı. Aston Martin, müşterilerine şehir içi lüks ulaşım imkanı sunmak istiyor.

Bu alanda çalışan pek çok şirket farklı tasarımlar geliştirdi ama ortak amaç aynı: kalabalık şehir merkezlerinden insanları alıp yolculuk süresini kısaltmak, hava kirliliğini azaltmak ve yerdeki trafik sıkışıklığını engellemek. Çoğu girişim sadece elektrikli araçlar kullanmayı amaçlıyor ancak Surefly ve Rolls-Royce gibi şirketler daha uzun mesafe için hibrit motorlar kullanmayı planlıyor.

“Şehirlerin sınırları genişleyecek”

Aston Martin’in açıkladığı Volante Vision Concept de hibrit bir motorla çalışacak. Üç yetişkini otonom bir şekilde şehir merkezinde taşıyabilmesi hedeflenen araç şehirler arası hava ulaşımını da mümkün kılmak istiyor.

Aston Martin Başkanı ve CEO’su Dr. Andy Palmer “İnsanlar genellikle her gün işe gidip gelmek için bir saat harcıyor. Evimiz ve iş yerimiz arasındaki mesafe ulaşım yöntemleri ile hesaplanıyor. Volante Vision Concept bir saat içinde daha uzun mesafelere gidebilmemizi sağlayacak. Böylece çalıştığımız yerden daha uzakta yaşamamız mümkün olacak. Şehirler büyüyecek ve bugün şehirden çok uzak olan kasabalar artık banliyö haline gelecek.” diyor.

Teknik detay yok

Konsept Rolls-Royce ile birlikte geliştirildi. Birleşik Krallık’taki Cranfield Üniversitesinden araştırmacılarla otonom uçuş teknolojileri üzerine çalışan Rolls-Royce, uçan taksinin hibrit motorunun geliştirilmesi üzerine çalışıyor. Elimizde Rolls-Royce’un çalışmalarına yönelik veriler bulunuyor ancak Aston Martin’in yeni konseptine dair sadece görseller var. Şirket nasıl bir uçan taksi geliştirmeyi planladığına dair hiçbir teknik bilgi paylaşmadı. Hal böyle olunca akıllara bu projenin gerçekten hayata geçip geçmeyeceği sorusu geliyor. Aston Martin sadece adını uçan taksi kavramıyla yan yana göstermek için bir halkla ilişkiler çalışması da yürütüyor olabilir. Bu konuda emin olabilmek için gelecekte şirketten yapılacak açıklamaları takip etmemiz gerekiyor.

Kaynak: New Atlas

Uçan taksi sahnesine adım atan en son ulaşım şirketi Aston Martin oldu. Rolls-Royce ile iş birliği halinde çalışan şirket Volante adını verdiği bir uçan taksi konseptini tanıttı. Aston Martin, müşterilerine şehir içi lüks ulaşım imkanı sunmak istiyor. Şirket bu sayede insanların iş yerine uzak bir yerde ulaşım sorunu olmadan yaşayabilmelerini mümkün kılacağını söylüyor. Yüksek menzil sayesinde bugün şehre uzak kabul edilen kasabaların gelecekte şehrin bir parçası haline gelmesi öngörülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği