Red Bull, Aston Martin’i kanatlandırdı

Aston Martin ve Red Bull'un ortak olarak üreteceği AM-RB 001 adlı araç geçtiğimiz ay Monaco'da muhtemel alıcılarına tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aston Martin ve Red Bull’un ortak üreteceği AM-RB 001 adlı süper otomobil geçen ay Formula 1 Monaco Grand Prix’sinde tanıtıldı. 2018’de piyasaya çıkması beklenen araç şu anda tasarım aşamasında. Aston Martin’in CEO’su Andy Palmer, dış görünüş konusunda yüzde 70-80 oranında emin olduklarını ve çalışan prototiplerin önümüzdeki baharda üretileceğini belirtti.

Autocar’a konuşan Palmer “Yüzeylerin birebir modellerini oluşturduk, bu tasarımlar düzenleme aşamasından geçiyor. Koltuk pozisyonu, göz pozisyonu ve görüş açısı gibi detayları ayarlıyoruz” dedi.

Sadece 99 adet üretilecek olan AM-RB 001 sadece belirli pazarlarda satışa sunulacak. Aracın fiyatının 2 ila 3 milyon dolar arasında olması bekleniyor ancak Palmer fiyatın açıklanmayacağını ifade ederek “Böyle bir pazarda müşteri ile fiyattan bağımsız olarak konuşulur. Eski deyişte olduğu gibi: fiyatını sorman gerekiyorsa paran yetmez demektir.” şeklinde konuştu.

“Çok güzel değil mi?”

Aracın tasarımı hakkında konuşan Aston Martin tasarım şefi Marek Reichman  aracı “inanılmaz sade, inanılmaz basit” şeklinde tanımladı. Aracı gören çoğu müşterinin “Bu kadarını beklemiyordum. Çok güzel değil mi?” dediğini ifade eden Reichman bunun sebebinin Red Bull Racing teknik şefi Adrian Newey’nin yeteneklerinin Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ya da Formula 1 tarafından sınırlanmaması ve kendi yeteneklerini de sonuna dek kullanabilmesi olduğunu belirtti. Bu aracın şimdiye kadar yapılan en alçak tabanlı araç olacağını belirten Reichman “Güzel şekilleri seviyorum. İnanılmaz derecede dramatik ancak görünüş açısından oldukça basit.” şeklinde konuştu.

Süper otomobilin teknik detayları ile ilgili fazla bilgi verilmezken sadece motorun ortada bulunacağı ve petrol-elektrik hibriti olacağı ifade edildi. Elektrikli hibritleştirmeye çok fazla yüklenmeyeceklerini belirten Reichman, daha büyük bir batarya taşımak gerekirse aracın ağırlaşmasından endişe ediyor. Reichman aracın, 900 kilogram ağırlığındaki LMP1 yarış aracından biraz daha ağır olacağını doğruladı.

NEBULA TEASER FLOWS and reflection WITHOUT logo

Ünlü spor otomobil üreticisi Aston Martin ile yarış otomobillerine yaptığı yatırımlarla bilinen Red Bull AM-RB 001 adlı bir süper otomobil üretiyor. Geçtiğimiz ay Monaco Grand Prix'inde tasarımı tanıtılan otomobilin 2018'de piyasaya çıkması bekleniyor. Aracın tasarımına yüzde 70-80 oranında karar verildiği belirtilirken, ufak detayların üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor. AM-RB 001 basit ama etkileyici tasarımıyla görenlerin ilgisini çekiyor. Aracın dünyanın en alçak tabanlı otomobili olarak üretilmesi planlanıyor. AM-RB 001 sadece 99 adet üretilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği