ASIMO 18 yaşında emekli oluyor

Honda'nın 18 yıldır geliştirilen insansı robot projesi ASIMO sona erdi. Kendi dengesini sağlayıp yürüyebilen iki ayaklı robot artık geliştirilmeyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Honda’nın 18 yıldır geliştirilen insansı robot projesi ASIMO sona erdi. Kendi dengesini sağlayıp yürüyebilen iki ayaklı robot artık geliştirilmeyecek. Advanced Step in Innovative Mobility (Yenilikçi Harekette İleri Adım) anlamına gelen ASIMO projesinde öğrenilenler Honda’nın geliştirdiği diğer teknolojilerde kullanılacak.

Kyodo News’e göre proje 2011’den bu yana herhangi bir şekilde güncellenmemişti. ASIMO gelir getiren bir ürün olmadığı için bir süre sonra projeye aktarılan kaynaklar da durduruldu. Honda yetkilisinin gelecekte yine iki ayaklı robotlar geliştireceklerini ancak bunun ASIMO adı altında olmayacağını söylediği belirtildi.

Bir dönemin gözde robotu

Sevimli robot özellikle 2000’li yıllarda bir popstar seviyesinde üne kavuşmuş, katıldığı fuar ve tanıtımlar sıkça haber bültenlerinde yer almıştı. O tarihte başka hiçbir robotta görülmeyen insan gibi hareket etme yeteneği herkesin ilgisini çekmişti. Daha sonraki gösterimlerde ASIMO şarkı söyledi, dans etti hatta insanların zihnini okumaya bile çalıştı. Honda 2011’de robotun davranışsal kontrol teknolojisi sayesinde tamamen otonom olarak hareket edebildiğini ve insanlardan komut almaya ihtiyaç duymadığını açıklamıştı.

1,2 metre boyunda ve 50 kg ağırlığındaki robot kimi zaman başarılarıyla kimi zaman da sahnede yaşadığı utanç verici anlarla gündeme geldi. Ancak ASIMO’nun hareketlerini kontrol eden sistemler Honda’nın yürüme güçlüğü çeken insanlar için geliştirdiği yürüme desteği cihazlarında ve kendi kendine dengede durabilen motosikletlerde kullanılmaya devam ediyor.

Honda ASIMO’nun teknolojisinden yeni iki ayaklı insansı robotlarda faydalanmaya devam edecek. Gelecekteki versiyonlar sadece gösteri amaçlı değil, günlük hayatta kullanılabilecek şekilde tasarlanacak. Şirketin bir hemşire robot geliştirebileceği belirtildi. ASIMO aramızdan ayrılmış olsa da ardında insanların ilham alabileceği bir teknolojik yaratıcılık ve inovasyon geleneği bıraktı.

Kaynak: TheNextWeb

Honda'nın 18 yıldır geliştirilen insansı robot projesi ASIMO sona erdi. Kendi dengesini sağlayıp yürüyebilen iki ayaklı robot artık geliştirilmeyecek. Projeden öğrenilenler Honda'nın geliştirdiği diğer teknolojilerde kullanılacak. Şirketin yeni insansı robotlar geliştirme planları olduğu ancak bu robotlarda öncelikli olarak günlük hayatta kullanılabilme ihtimalinin değerlendirileceği belirtildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği