Arkadaşlarımızın yarısı gerçekte arkadaşımız değil

84 üniversite öğrencisi ile yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların arkadaş olarak tanımladığı kişilerin yarısı onları arkadaşı olarak görmüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Arkadaşlık bağları üzerine üniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada arkadaşımız olduğunu düşündüğümüz kişilerin yarısının bizi arkadaş olarak görmediği ortaya çıktı. PLOS dergisinde yayınlanan makaleye göre kimlerin arkadaşımız olduğunu ve kimin bizi arkadaş olarak gördüğünü algılamakta çok da başarılı değiliz.

Aynı sınıftan 84 öğrenci ile yapılan araştırmada katılımcılara, sınıftaki her öğrenci için 0 ile 5 arasında bir not vermesi istendi. 0 “Bu kişiyi tanımıyorum”, 5 “Bu benim en iyi arkadaşlarımdan birisi” anlamına geliyordu. Bir kişinin arkadaş olarak sınıflandırılması için verilen notun en az 3 olması gerekiyordu. Öğrencilerden ayrıca, kendilerine hangi notun verileceğini tahmin etmeleri istendi.

Sınıfta toplamda 1353 arkadaşlık olduğu tespit edildi. Katılımcıların tahminine göre, arkadaş olarak gördükleri kişilerin yüzde 94’ünün aynı duygular içerisinde olması gerekiyordu. Ancak deneyin sonuçlarına göre bu oran sadece yüzde 53’te kaldı.

Bir savunma mekanizması

Araştırmacılar makalede “Bu sonuçlar insanların arkadaşlığın karşılığını algılamada oldukça başarısız olduğunu gösteriyor. Bunun sebebi ‘karşılıksız arkadaşlık’ düşüncesinin kişinin öz saygısına zarar vermesi olabilir” diyerek “O da beni arkadaşı olarak görür” demenin bir savunma mekanizması olabileceğine dikkat çekti. Sonuçta kimse arkadaşlık etmek istediği kişinin kendisini fazlalık olarak gördüğünü kabullenmek istemez.

Araştırmanın eksik yanlarından birisi sadece 84 kişilik bir grupta denenmiş olması. Üstelik bu grup sadece üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Haliyle bu araştırmadan tüm insanlık için genellemeler yapmak doğru olmayabilir. Ancak bu konuda daha önce, bazıları 3160 kişiyi bulan gruplarla yapılan benzer araştırmalarda benzer sonuçlara ulaşılmış. Bu araştırmalarda insanların arkadaşlığın karşılığını tahmin edebilme oranı yüzde 34 ile 53 arasında değişiyor.

Üniversite öğrencileri arasında yapılan bir araştırmanın sonucuna göre arkadaşımız sandığımız kişilerin yarısı bizi arkadaşı olarak görmüyor. Araştırmayı gerçekleştiren bilimciler bunun sebebinin, kimsenin sevilmediğini düşünmek istememesi olduğunu ifade ediyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği