Facebook, yeni çılgınlık tbh’i satın aldı

Anonim anket uygulaması 'tbh' haftalardır ABD'de iOS App Store'un zirvesinde yer alıyordu. Facebook durumu fark etti ve uygulamayı satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Anonim anket uygulaması ‘tbh’ haftalardır ABD’de iOS App Store’un zirvesinde yer alıyordu. Facebook durumu fark etti ve uygulamayı satın aldı. Henüz sadece 3 aylık olan uygulama 5 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. Buna kayıtsız kalmayan Facebook uygulamayı satın alarak geliştiricilerini Silikon Vadisi’ndeki merkezine çağırdı. Uygulama şimdilik orijinal geliştiricileri tarafından yönetilmeye devam ediyor.

Tbh harfleri İngilizce ‘to be honest’ (dürüst olmak gerekirse) ifadesinin baş harflerini temsil ediyor. Uygulama kendisini ‘pozitif etkileri olan tek anonim uygulama’ olarak tanımlıyor. Uygulama kullanıcılara, ‘Her partide DJ’lik yapmalı’ ya da ‘Bir sonraki moda ikonu olacak’ gibi tanımlar ve arkadaşları arasından dört seçenek sunuyor. Kullanıcı, dört arkadaşı arasından yukarıdaki tanıma en çok uyanı seçiyor. Böylece kullanıcılar birbirine iltifat etmiş oluyor.

‘Dürüst olmak gerekirse’ (tbh) ifadesi özellikle Instagram’da genç kullanıcıların birbirlerine iyi şeyler söylemek için sıkça kullandığı bir ifade. Pek çok kullanıcı, takip ettiği kişilerin fotoğraflarının altına ‘tbh’ yazdıktan sonra o kişinin iyi bir özelliğini söylüyor. Uygulamanın bu trendden ilham alıp almadığı bilinmiyor ancak gençlerin nabzını iyi tuttuğuna şüphe yok.

Nasıl kullanılıyor?

Tbh 13 yaş ve üzeri öğrenciler için tasarlanmış. Ancak üniversite mezunu olsanız bile uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Okulunuzu ve sınıfınızı seçtikten sonra sıra cinsiyet seçmeye geliyor. Kullanıcılara erkek ya da kız seçeneği sunan uygulamada ayrıca kendini bu iki cinsiyetten biri şeklinde tanımak istemeyenler için de bir seçenek mevcut.

Kayıt işleminin ardından kullanıcılara her gün 12 adet soru gönderiliyor. Her sorunun dört şıkkı var. Sorular çoğunlukla olumlu özelliklerin aşağıdaki seçeneklerden hangisine daha çok uyduğunu soruyor. Bazı sorularda olumsuz olarak nitelendirilebilecek özellikler de bulunuyor ancak hiçbir sorunun seçilen kişiyi kötü hissettirmemesine özen gösteriliyor. Örneğin, “Aşağıdakilerden hangisi ödevini son güne bırakır?” şeklinde, olumsuz ama kırıcı olmayan sorular da mevcut.

Kullanıcı aşağıdaki 4 seçenekten hiçbirini yukarıdaki tanıma uygun bulmazsa yeni dört seçenek gelmesi için ‘karıştır’ (shuffle) butonuna tıklayabiliyor. Ya da cevaplamak istemediği sorularda ‘atla’ (skip) seçeneğini kullanabiliyor.

Uygulamanın en önemli özelliği kimin kimi hangi tanıma yakıştırdığının bilinmemesi. Kullanıcılar tamamen anonim olduğu için karşıdaki kişiye dilediği gibi iltifat edebiliyor. Eğer birisi kendisine sorulan soruya yanıt olarak sizi seçerse ‘bir kız/erkek sizi şu tanıma layık gördü’ şeklinde bildirim alıyorsunuz. Seçen kişinin cinsiyeti dışında hiçbir bilgi karşı tarafla paylaşılmıyor.

Bir soruya yanıt olarak seçilen kullanıcılar ‘mücevher’ kazanıyor. Mücevheriniz, bir kız tarafından seçilirseniz pembe, erkek tarafından seçilirseniz mavi oluyor. Bu mücevherler daha sonra yeni sorular ve özelliklerin kilidini açmak için kullanılabilecek.

Uygulama piyasaya ilk çıktığında ABD’nin Florida, Washington, Teksas, Kaliforniya, Massachusetts, Rhode Island, Georgia ve Indiana eyaletlerinde kullanılabiliyordu. Şu anda 37 farklı eyalette kullanılabiliyor. Öğrenciler arasında farklı eyaletlere yayılarak genişleme politikası, Facebook’un ortaya çıkış hikayesiyle büyük bir benzerlik gösteriyor.

Uygulama şu anda sadece iOS cihazlarda kullanılabiliyor ve sadece ABD mağazasından erişilebiliyor. Ancak Facebook’un satın almasıyla birlikte Android versiyonunun da çıkması ve diğer ülkelerde kullanıma sunulması çok şaşırtıcı olmaz.

Kaynak: Business Insider

Anonim anket uygulaması 'tbh' haftalardır ABD'de iOS App Store'un zirvesinde yer alıyordu. Facebook durumu fark etti ve uygulamayı satın aldı. Henüz sadece 3 aylık olan uygulama 5 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. Buna kayıtsız kalmayan Facebook uygulamayı satın alarak geliştiricilerini Silikon Vadisi'ndeki merkezine çağırdı. Uygulama şimdilik orijinal geliştiricileri tarafından yönetilmeye devam ediyor. Tbh harfleri İngilizce 'to be honest' (dürüst olmak gerekirse) ifadesinin baş harflerini temsil ediyor. Uygulama kendisini 'pozitif etkileri olan tek anonim uygulama' olarak tanımlıyor. Uygulama kullanıcılara, 'Her partide DJ'lik yapmalı' ya da 'Bir sonraki moda ikonu olacak' gibi tanımlar ve arkadaşları arasından dört seçenek sunuyor. Kullanıcı, dört arkadaşı arasından yukarıdaki tanıma en çok uyanı seçiyor. Böylece kullanıcılar birbirine anonim şekilde iltifat etmiş oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği