Araba anahtarı yerine parmak izi okuyucu

Hyundai dünyanın ilk anahtarsız ve akıllı telefonsuz kullanılabilen otomobili 2019 model Santa Fe SUV'leri satmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hyundai dünyanın ilk anahtarsız ve akıllı telefonsuz kullanılabilen otomobilini satmaya hazırlanıyor. 2019 model Santa Fe SUV’ler sadece parmak izi kullanılarak açılacak ve çalıştırılacak.

Parmak izi algılayıcıları aracın  kapı kollarında ve ön konsoldaki kontak butonunda yer alacak. Bunlardan birine dokunduğunuzda araç koltukları, yan aynaları ve bağlantı ayarlarını sizin tercihlerinize göre ayarlayacak. Gelecekte bu ayarlara kabin sıcaklığı, direksiyon çubuğu pozisyonu ve diğer kişisel ayarlar da eklenecek.

Hyundai parmak izi teknolojisine güveniyor

Sistem kapasitif algılayıcılar kullanıyor ve başka birinin parmağını sizin parmağınız gibi algılama ihtimalinin 50 binde 1 olduğu belirtiliyor. Akıllı telefonlarda kullanılan parmak izi algılayıcılarının parmaklarınız biraz terlediğinde ya da elinizi yeni yıkadığınız için nemli olduğunda düzgün çalışmadığını düşündüğümüzde, bu teknolojiye biraz şüpheci yaklaşmakta fayda var. Hyundai sistemin kendini zaman içinde geliştireceğini ve siz sistemi kullandıkça parmak izi okuma modelini daha başarılı hale getireceğini söylüyor.

Bir teknolojinin otomobil üreticileri tarafından aracın varsayılan özelliği olarak sunulması için (özellikle de bu özelliğin kullanıldığı alan anahtar gibi önemli bir parçaysa) mevzubahis teknolojinin olgunluğa ulaşmış olması gerekiyor. Yani bu araçta böyle bir teknoloji kullanılacağı haberini, parmak izi okuyucuların artık belirli bir eşiği aştığı şeklinde yorumlayabilirsiniz. Hyundai’nin basın açıklamasında başka kilit açma yöntemleri ya da yedek yöntemlerden bahsedilmiyor ancak bir anahtarlık ya da akıllı telefon uygulaması olması muhtemel. Yoksa bir arkadaşınıza aracı ödünç vermek için parmak izi kaydı yapmanız gerekebilir.

Yine de arabanın anahtarını kaybettiğimiz günler yakında tarih olacak gibi duruyor. Ya da böyle bir arabanız varsa anahtarınızı (parmaklarınızı) kaybetmeniz durumunda araba kullanmak öncelikli derdiniz olmayabilir.

Kaynak: New Atlas

Hyundai dünyanın ilk anahtarsız ve akıllı telefonsuz kullanılabilen otomobilini satmaya hazırlanıyor. 2019 model Santa Fe SUV'ler sadece parmak izi kullanılarak açılacak ve çalıştırılacak. Parmak izi algılayıcıları aracın  kapı kollarında ve ön konsoldaki kontak butonunda yer alacak. Bunlardan birine dokunduğunuzda araç koltukları, yan aynaları ve bağlantı ayarlarını sizin tercihlerinize göre ayarlayacak. Ek bir giriş yöntemine dair henüz bir açıklama yapılmadı ancak aracın parmak izine ek olarak bir anahtarlık ya da akıllı telefon uygulaması kullanması mümkün olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği