Apple’ın hiç yayınlamadığı iPhone arayüzü

Apple’ın telefon piyasasına girmeden önce geliştirdiği bir prototip ortaya çıktı. Acorn OS arayüzüyle çalışan prototip bildiğimiz iPhone’dan çok farklı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın mobil telefon pazarına girmeden ince kapalı kapılar ardında ciddi beyin fırtınaları ve tartışmalar yaşadığı biliniyor. Ancak iPhone’un piyasaya çıkmadan önceki diğer prototip versiyonlarına dair çok fazla bilgimiz bulunmuyor.

Yeni ortaya çıkan bir tasarım, Apple’ın iOS üzerinde karar kılmadan önce, Acorn OS (Palamut İşletim Sistemi) adlı bir arayüz üzerinde çalıştığını gösteriyor. Fiziksel özellikleri ilk iPhone ile aşağı yukarı aynı olan bu prototipte, iPhone, tıpkı iPod’larda olduğu gibi bir dokunmatik teker yardımıyla kullanılıyordu.

Ekranın yarısı tekerden oluşuyor

Günümüzde kullanılan ve ekranın her noktasına dokunarak etkileşim kurulabilen modelin aksine, Acorn OS ekranı ikiye bölerek, alt kısmı bir dokunmatik teker olarak kullanıyordu. Videoda görüldüğü kadarıyla kullanımı çok daha zahmetli olan bu tasarım büyük ihtimalle ‘telefon olarak da kullanılabilen bir iPod’ üretme çabası sonucunda ortaya çıktı.

‘Arama’, ‘SMS’, ‘Müzik’, ‘Kişiler’ gibi seçenekler arasında dokunmatik tekeri çevirerek ilerlenen bu arayüzde, belki de iPhone’un en büyük özelliklerinden birisi olan web tarayıcısı bulunmuyordu. Bu bilgiler dışında Acorn OS hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Apple’da piyasaya sürülmeyen prototipleri yok etmek için çalışan insanlar bulunduğunu düşündüğümüzde, herhangi bir şekilde bu işletim sistemini de kullanmak pek mümkün olmayacaktır.

Patenti alınmıştı

Bu bilgiler ışığında, Acorn OS adında bir Apple ürününün varlığından bile şüphe edenler olacaktır. Ancak Apple’ın 2006 yılında, yani iPod’dan sonra iPhone’dan önce aldığı bir patentte bu işletim sistemine benzer bir arayüzün detayları verilmiş.

Dünyada şu anda sadece birkaç adet cihazda Acorn OS yüklü olduğu düşünülüyor. Apple bu cihazları ve yazılımı yok etmeden bir şekilde bir müzeye teslim ederse belki bir gün biz de alternatif bir evrenden gelmiş gibi duran bu tasarımı yakından inceleme fırsatı bulabiliriz.

Kaynak: Sonny Dickinson

Apple’ın mobil telefon pazarına girmeden ince kapalı kapılar ardında ciddi beyin fırtınaları ve tartışmalar yaşadığı biliniyor. Ancak iPhone’un piyasaya çıkmadan önceki diğer prototip versiyonlarına dair çok fazla bilgimiz bulunmuyor. Yeni ortaya çıkan bir tasarım, Apple’ın iOS üzerinde karar kılmadan önce, Acorn OS (Palamut İşletim Sistemi) adlı bir arayüz üzerinde çalıştığını gösteriyor. Fiziksel özellikler bakımından ilk iPhone ile aşağı yukarı aynı olan bu prototipte, iPhone, tıpkı iPod’larda olduğu gibi bir dokunmatik teker yardımıyla kullanılıyordu.

https://youtu.be/P0LlVtlXEEA

Etiketler:Bir yanıt

Yorumunuz: