Apple’a yanlış yüz eşleştirmesi iddiasıyla 1 milyar Dolarlık dava açıldı

ABD'de Apple mağazalarından yapılan hırsızlığın yanlış kişiye yüklenmesi sebebiyle Apple'a 1 milyar Dolar'lık tazminat davası açıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin New York şehrinde 18 yaşındaki bir genç, Apple’ın yüz tanıma sistemindeki hata sebebiyle kendisinin işlemediği suçlarla ilişkilendirilmesinin ardından Apple’a 1 milyar Dolar’lık tazminat davası açtı.

29 Kasım’da New York Polis Departmanı yetkilileri tarafından gözaltına alınan Ousmane Bah Manhattan, Boston, New Jersey ve Delaware’deki Apple mağazalarında hırsızlık yapmakla suçlanmıştı. Dava dosyasında asıl hırsızın 31 Mayıs 2018’de Boston’daki Apple mağazasından toplamda 1200 Dolar değerinde ürün (genellikle Apple Pencil) çaldığı ifade edildi. Daha sonra Bah’ın adı, adresi ve diğer kişisel bilgileri bulunan ama fotoğrafı bulunmayan bir kimlik kartını kullanan hırsız Apple’ın sistemine Ousmane Bah olarak kaydedildi. Bah, kullanılan kimliğin daha önce kaybettiği fotoğrafsız sürücü ehliyeti olabileceğini düşünüyor.

“İhmal, karalama, iftira…”

Davada Apple ihmal, duygusal sıkıntıya yol açma, karalama, iftira, lekeleyici yayın ve gerçeği gizleme gibi suçlarla suçlanıyor. Apple mağazalarında kullanıldığı iddia edilen yüz tanıma teknolojisinin tüketicileri daima gözlediği ve tüketicilerin çoğunun gizlice izlenip analiz edildiklerinden haberdar olmadığı ifade ediliyor.

Apple normalde yasal konular üzerine yorum yapmıyor ama Salı günü yapılan açıklamada şirketin mağazalarında yüz tanıma teknolojisi kullanmadığı belirtildi.

Bah’ın bir problem olduğunu ilk kez Haziran 2018’de Boston’da mahkemeye çağrıldığında anladığını belirten dava metninde 18 yaşındaki gencin bu şehre daha önce hiç gitmediği ve hırsızlık olayı sırasında da Manhattan’da mezuniyet töreninde olduğu ifade edildi. Dava metninde Apple’ın, yüz tanıma sisteminde Bah’ın adının hırsızın yüzü ile eşleştirildiği bunun da Apple mağazalarındaki yüz tanıma sistemi aracılığıyla yapıldığı iddia edildi. Bah bu durumun neticesinde dört ayrı eyalette gerçekleştirilen hırsızlıklar ile suçlandığını söylüyor.

Hem notları hem ruh hali etkilendi

New York Polis Departmanından bir dedektif Manhattan’daki hırsızlığın güvenlik kamerası görüntülerini izlediğini ve şüphelinin Bah’a hiç benzemediğini söylüyor. New Jersey’deki dava dışında diğer tüm hırsızlık davaları düşürüldü. Bah, üniversiteye başladığı ilk yılda bu davalr  ve suçlamalarla uğraştığını belirtiyor.

Dava metninde “New York’ta göz altına alınması ve kendisine farklı eyaletlerde açılan davalara katılmak için sürekli seyahat etmesi Bah’ın üniversitede derslere katılımını etkilemiş ve notlarının düşmesine sebep olmuştur. Ayrıca Bah sürekli işlemediği ve hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığı suçlar sebebiyle tutuklanma endişesi yaşamaktadır.” ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: CNET

ABD'nin New York şehrinde 18 yaşındaki bir genç, Apple'ın yüz tanıma sistemindeki hata sebebiyle kendisinin işlemediği suçlarla ilişkilendirilmesinin ardından Apple'a 1 milyar Dolar'lık tazminat davası açtı. Dava metninde Apple'ın, yüz tanıma sisteminde, 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Ousmane Bah'ın adının hırsızın yüzü ile eşleştirildiği bunun da Apple mağazalarındaki yüz tanıma sistemi aracılığıyla yapıldığı iddia edildi. Bah bu durumun neticesinde dört ayrı eyalette gerçekleştirilen hırsızlıklar ile suçlandığını söylüyor. Suçlamaların sebebinin Apple'ın yüz tanıma sistemi olduğunu düşünen Bah hem üniversite eğitiminin hem de ruh halinin olumsuz etkilenmesi sebebiyle Apple'dan 1 milyar Dolar tazminat istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği