Apple iPhone X, XS ve Max hakkında hatalı bilgi vermiş

Apple'a, iPhone X serisi telefonlarının ekran boyutu ve çözünürlüğü konusunda yalan söylediği gerekçesiyle dava açıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cuma günü, Apple’a iPhone X serisi telefonlarının özellikleri konusunda yalan söylediği gerekçesiyle dava açıldı. İki davacının ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesine açtığı davada Apple’ın iPhoneX, iPhone XS ve iPhone XS Max cihazlarının boyutları ve piksel sayıları hakkında yanlış reklam yaptığı ifade edildi. Davacılar mahkemenin bu şikayeti grup davasına çevirmesini talep ediyor. Apple konu ile ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Davada Apple’ın ekran olmayan kenar bölgeleri de ekran olarak saydığı ifade edildi. 55 sayfalık dava dosyasında, yeni iPhone cihazların ön yüzünün reklamlarda ifade edildiği gibi ‘tamamen ekran’ olmadığı detaylı bir şekilde anlatıldı. Örneğin, iPhoneX’in 5,8 inç olması gereken ekranının aslında sadece 5,6875 inç olduğu ifade edildi.

Ekranların çözünürlüğü de reklamlardakinden düşük

Davacılar ayrıca iPhone X serisi telefonların reklamlarda ifade edildiğinden daha düşük bir ekran çözünürlüğüne sahip olduğunu söylüyor. iPhoneX’in çözünürlüğünün 2436 x 1125 piksel olması gerekiyor. Ancak ürün her pikselde kırmızı, yeşil ve mavi alt piksellere sahip değil. iPhoneX’in piksel başına iki alt pikseli bulunuyor, davacılar bunun reklamlarda ifade edilenden daha düşük olduğunu söylüyor. Davada ayrıca iPhone 8 Plus’ın ekranının iPhone X’ten daha kaliteli olduğu da ifade edildi.

Bu dava, Apple’ın ürünleri sebebiyle karşılaştığı ilk dava değil. Mart ayında düzinelerce müşteri Apple’ın eski iPhone cihazlarda yazılım değişikliğiyle performansı düşürdüğü sebebiyle dava açmıştı. Haziran’da şirket, Apple Watch’ın ekranının çatlama, parçalanma ve cihazın gövdesinden ayrılma sorunları sebebiyle 5 milyon Dolar’lık bir dava ile karşı karşıya gelmişti.

Davacılar yorum taleplerine yanıt vermedi.

Kaynak: CNET

Cuma günü, Apple'a iPhone X serisi telefonlarının özellikleri konusunda yalan söylediği gerekçesiyle dava açıldı. İki davacının ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesine açtığı davada Apple'ın iPhoneX, iPhone XS ve iPhone XS Max cihazlarının boyutları ve piksel sayıları hakkında yanlış reklam yaptığı ifade edildi. Davada Apple'ın ekran olmayan kenar bölgeleri de ekran olarak saydığı, yeni iPhone cihazların ön yüzünün reklamlarda ifade edildiği gibi 'tamamen ekran' olmadığı anlatıldı. Örneğin, iPhoneX'in 5,8 inç olması gereken ekranının aslında sadece 5,6875 inç olduğu ifade edildi. Davacılar ayrıca iPhone X serisi telefonların reklamlarda ifade edildiğinden daha düşük bir ekran çözünürlüğüne sahip olduğunu söylüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği