Apple bazı şarj adaptörlerini geri çağırıyor

Apple, bazı çift uçlu Mac ve muhtelif ülkelerde satılan 10 watt'lık iPad şarj adaptörlerini bozulup, elektrik kaçırma riskine karşın geri çağırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

 

etkilenen

Microsoft‘tan bir hafta sonra benzer bir sorunla Apple da karşılaştı. Microsoft, adaptör kablosu ısındığı için bazı Surface Pro şarjlarını geri çağırmıştı; Apple ise kırılma riskiyle kullanıcıyı çarpabilecek bazı Mac ve iPad şarjlarını kendi isteğiyle geri çağırdı.

2003 ve 2015 yıllarında Arjantin, Avustralya, Brezilya, Avrupa, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de satılmış iPad’lerle gelen 10 watt’lık adaptörler ve çift uçlu Mac adaptörleri geri çağrılıyor. USB adaptörler bundan etkilenmezken, iCihazları farklı ülkelerin elektrik standartlarına uyumlu hâle getiren yedi adet fişe sahip Apple World Travel Adapter Kit de ne yazık ki etkilenmiş.

Etkilenen adaptörlerin iç yüzeyinde ya dört ilâ beş karakter var; ya da hiçbir şey yazmıyor.

affected

Geri çağırımlar Silikon Vadisi’ne yabancı değil; 2014’te HP, altı milyon dizüstü bilgisayar kablosunu yangın riski oluşturabileceği için geri çağırmıştı. 2013’te ise Google ve HP işbirliğiyle üretilen Chromebook 11’in kablosu geri çağırmaya konu olmuştu. Keza, Apple satın almadan önce piyasaya çıkmış olsa da Beats’in Pill XL hoparlörleri de yangın riskine karşın aynı kaderi paylaşmıştı.

Apple, bozulup kullanıcıyı çarpma riski bulunan bazı Mac ve iPad şarj adaptörlerini kendi isteğiyle geri çağırdı. Geri çağrılan cihazlar, 2003 ve 2015 yılları arasında muhtelif ülkelerde satılan 10 watt'lık iPad şarjları ve iki uçlu Mac adaptörleri. Şirket son 12 yılda bozulan adaptörler sebebiyle olan 12 vaka olduğunu söyledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği