Apple 250 ‘Düşgören‘ini korumak istiyor

ABD'de Çocuk Göçmenlere Müdahalenin Ertelenmesi yasasının yürürlükten kaldırılacağına dair ifadeler üzerine Tim Cook Twitter üzerinden tepki gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçmişte de Donald Trump’ın yürüttüğü bazı politikaları onaylamadığını dile getiren Apple CEO’su Tim Cook, son dönemde artan göçmen düşmanlığına Twitter üzerinden tepki gösterdi. 2012 yılında Barack Obama tarafından onaylanan ve Dreamers (Düşgörenler) olarak bahsedilen Çocuk Göçmenlere Müdahalenin Ertelenmesi (DACA) yasasının yürürlükten kaldırılacağına dair ifadeler üzerine Tim Cook Apple’da şu anda 250 adet Düşgören çalıştığını söyledi.

Trump bu hafta yaptığı basın açıklamalarında bu programı durduracağını, önümüzdeki hafta salı gününe kadar bu konuda bir karar alınmış olacağını söylemişti. Bu hamle Trump’ın başkanlık kampanyası sırasında ortaya koyduğu göçmen karşıtı politikanın bir devamı olarak görülüyor. ABD Başkanı geçmişte de Meksikalılar için “Bunlar uyuşturucu getiriyor. Bunlar suç getiriyor. Bunlar tecavüzcü. Bazılarının da iyi insanlar olduğunu varsayıyorum.” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Teknoloji liderleri ayaklandı

Trump’ın DACA programını sona erdirmeyi ciddi olarak düşündüğüne dair haberler ortaya çıkında sadece Tim Cook değil, Amazon, Google, Netflix ve diğer önemli şirketlerin yöneticileri Trump’a programın devam ettirilmesini talep eden bir mektup gönderdi. Mektupta “Düşgörenler bizim şirketlerimizin geleceği ve ekonomimiz için hayati öneme sahip. Onlar sayesinde büyüyor ve iş imkanları yaratıyoruz. Küresel rekabet alanında avantaj sahibi olmamızın sebeplerinden birisi de Düşgörenler.” ifadelerine yer verildi.

Mektupta 780 bin çalışkan genç insanın DACA programının iptaliyle birlikte sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Tim Cook da tweet’iyle, bu hamleye karşı çıkmalarının tek sebebinin soyut politikalar olmadığını, programın sona erdirilmesinin Apple üzerinde büyük etkileri olacağını ifade etmiş oldu. Fortune 500 listesindeki şirketlerin yüzde 72’sinin bünyesinde Düşgörenler çalıştığı belirtiliyor.

Trump’ın kendi partisinden de bazı liderler bu hamlenin doğru olmayacağı görüşünde. Meclis Başkanı Paul Ryan yaptığı açıklamada “Bence bunu yapmaması gerekiyor. Bu konuyla Kongre’nin ilgilenmesi gerektiğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: TechCrunch

Geçmişte de Donald Trump'ın yürüttüğü bazı politikaları onaylamadığını dile getiren Apple CEO'su Tim Cook, son dönemde artan göçmen düşmanlığına Twitter üzerinden tepki gösterdi. 2012 yılında Barack Obama tarafından onaylanan ve Dreamers (Düşgörenler) olarak bahsedilen Çocuk Göçmenlere Müdahalenin Ertelenmesi (DACA) yasasının yürürlükten kaldırılacağına dair ifadeler üzerine Tim Cook Apple'da şu anda 250 adet Düşgören çalıştığını söyledi. Trump bu hafta yaptığı basın açıklamalarında bu programı durduracağını, önümüzdeki hafta salı gününe kadar bu konuda bir karar alınmış olacağını söylemişti. Bu hamle Trump'ın başkanlık kampanyası sırasında ortaya koyduğu göçmen karşıtı politikanın bir devamı olarak görülüyor. Açıklamaların ardından Tim Cook'un yanı sıra Amazon, Google Netflix gibi bir çok ünlü şirketin yöneticileri Trump'a bu programın devam etmesi gerektiğine dair bir mektup yazdı.

2 Yorum

  • Dünyanın böyle iyi insanlara ihtiyacı var. Orada durumlar nasıl bilmiyorum ama Obama’yı özledik…

  • Dreamer için hayalperest yerine düşgören kelimesini çeviri karşılığı olarak seçme sebebiniz nedir acaba? Öztürkçe bir ifade olması için mi? Anlam olarak doğru olmakla birlikte biraz kulağı tırmalayan bir seçim olmuş sanırım.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği