Anonim lokasyon bilgileri ‘o kadar da anonim değil

New York Times, akıllı telefonlar tarafından toplanan ‘anonim’ konum bilgilerinin, o bilgilerin sahibiyle kolayca eşleştirilebildiğini belirledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

New York Times’ın (NYT) gerçekleştirdiği bir incelemede, akıllı telefonlar tarafından toplanan ‘anonim’ konum bilgilerinin, o bilgilerin sahibiyle kolayca eşleştirilebildiği görüldü.

NYT, bir şirketin 2017 yılında topladığı, birkaç metreye kadar isabetle kaydedilen ve günde binlerce kez güncellenen konum verilerine göz attı. NYT bu verileri kullanarak bilgileri anonim olan kişilerin cep telefonu numaralarına ulaştı.

ABD’de 200 milyon cihaz takip ediliyor

En az 75 adet şirket, kullanıcıların konum servislerini etkin hale getirdiği uygulamalardan elde edilen konum bilgilerine erişim sağlıyor. Bu işletmelerin bazıları da ABD’de 200 milyona kadar mobil cihazın konumunu takip ettiğini söylüyor. Geçtiğimiz yıl bu cihazların yarısının kullanımda olduğu ifade ediliyor. Veriler incelenip, kullanıcılar tüketici davranışı hakkında bilgi almak isteyen reklamcılara satılıyor.

Konum hedeflemeli reklamcılığın bu yıl 21 milyar Dolar’a ulaşması bekleniyor. İşletmeler, konumları takip edilen kişilerin kimliğiyle değil, konumların örüntüsü ile ilgilendiklerini belirtiyorlar. Ancak işlenmemiş verilere erişimi olan herkes, insanların izni olmadan kimlik bilgilerine de ulaşabiliyor. Konum verisi şirketleri, kullanıcı başına aylık yarım sent ila iki sent arası ödeme yapıyor.

Bilgiyi toplamak suç değil

Hava durumu uygulamaları, haritalar ya da ulaşım hizmetleri gibi çoğu akıllı telefon uygulaması, çalışabilmek için kullanıcıların konum bilgilerini açmasını gerektiriyor. Toplanan konum bilgilerine ne olduğu ise kullanım anlaşmasına gömülüyor ve bu anlaşmalar genellikle okunamayacak kadar uzun ve detaylı oluyor.

ABD’de bu gibi verilerin toplanmasını engelleyen bir federal yasa bulunmuyor ancak Federal Ticaret Komisyonu mahremiyet yetkilisi Maneesha Mithal, “Kullanıcı verisine erişim izni isteyen uygulamalar, bu verilerin nasıl kullanılacağına dair detayları paylaşmadıkları için federal yasalara göre yanıltıcı işletme uygulaması suçu işliyor olabilir” diyor.

Öte yandan, mahremiyet aktivisti Adam Harvey, New York Times’tan, kendi okuyucularına dair ne kadar bilgi topladığını açıklamasını talep etti.

Kaynak: Fortune

New York Times’ın (NYT) gerçekleştirdiği bir incelemede, akıllı telefonlar tarafından toplanan ‘anonim’ konum bilgilerinin, o bilgilerin sahibiyle kolayca eşleştirilebildiği görüldü. NYT, bir şirketin 2017 yılında topladığı, birkaç metreye kadar isabetle kaydedilen ve günde binlerce kez güncellenen konum verilerine göz attı. NYT bu verileri kullanarak bilgileri anonim olan kişilerin cep telefonu numaralarına ulaştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği