Cep telefonu verileriyle kasırgadan kaçış rotası

Teralytics adlı bir teknoloji şirketi akıllı telefon verisinden yararlanarak, Porto Riko’luların ne zaman ABD’ye giriş yaptığını gösteren bir harita hazırladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Nüfus İdaresi’nin eyaletler arası göç akışlarını takip ettiği biliniyor. Ancak ABD’ye bağlı bir ada olan Porto Riko’dan anakaraya gerçekleşen göçün takibi yapılmıyor. Özellikle Maria kasırgasının ardından tam olarak kaç kişinin adayı terk edip ABD’ye girdiğini belirlemek zor. Ne eyalet yönetimleri ne de federal kurumlar konu hakkında net bir rakama sahip.

Ancak Teralytics adlı New York merkezli bir teknoloji şirketi, Porto Riko’luların tam olarak ne zaman, nereden ve ne şekilde ABD’ye giriş yaptığını gösteren bir harita hazırladı. Haritada Ağustos 2017 ila Şubat 2018 arasında bölgede gerçekleşen tüm hareketlilik görülebiliyor. Şirket bunu ABD’li bir GSM operatörü ile iş birliği halinde çalışıp, yaklaşık 500 bin akıllı telefonun sinyallerini inceleyerek gerçekleştirdi. Bu sürede ada halkının yaklaşık yüzde 6’sının adayı terk ettiği ifade ediliyor.

Adayı terk edenlerin çoğu (yüzde 43), Porto Riko’ya en yakın ABD eyaleti olan Florida’ya yerleşmiş durumda. New York (yüzde 9) Teksas (yüzde 7 ve Pennsilvanya (yüzde 6) da diğer popüler eyaletler. Aşağıdaki animasyonda adayı terk edenler (kırmızı) ve kasırganın hemen ardından adaya geri dönenler (mavi) görülebiliyor.

Bu veriler, kasırganın ardından kaç kişinin evini terk ettiğini, bunların ne kadarının temelli olarak ABD’ye yerleştiğini göstermesi açısından önemli. Böylece yardıma ihtiyaç duyan kişi sayısı daha net bir şekilde tespit edilebilir ve yardım bütçesi buna göre düzenlenebilir. Teralytics tarafından sunulan verilerden önce yetkililer, ABD’deki okullara kayıt yaptıran Porto Riko’lu aile sayısını hesaplıyor buna göre temelli olarak ABD’ye yerleşen kişi sayısına dair bir tahmin yürütüyordu. Bu yöntem işe yaramasına rağmen yeterince net rakamlar sunmuyordu.

Akıllı telefon verisini takip etme uygulaması yetkililere yardımcı olsa da bazı çevrelerde mahremiyet işgali konusunu gündeme getirdi. Teralytics araştırmada kullanılan telefon verilerinin tamamen anonim olduğunu ve hiçbir kullanıcının kişisel verilerinin şirketin veri merkezinden dışarı çıkmadığını belirtiyor. Normalde telefon şirketlerinin kullanıcı verilerini bu şekilde paylaşması alışılageldik bir durum değil. Ancak doğal felaketler gibi sıradışı durumlarda bu gibi uygulamalara başvurulabiliyor.

Kaynak: CityLab

Teralytics adlı New York merkezli bir teknoloji şirketi, Porto Riko’luların tam olarak ne zaman, nereden ve ne şekilde ABD’ye giriş yaptığını gösteren bir harita hazırladı. Haritada Ağustos 2017 ila Şubat 2018 arasında bölgede gerçekleşen tüm hareketlilik görülebiliyor. Şirket bunu ABD’li bir GSM operatörü ile iş birliği halinde çalışıp, yaklaşık 500 bin akıllı telefonun sinyallerini inceleyerek gerçekleştirdi.Yorumunuz: