Amazon, Whole Foods’a 13,7 milyar Dolar verecek

Amazon cuma günü yaptığı açıklamada Whole Foods Market adlı doğal gıdalar satan süpermarket zincirini 13,7 milyar Dolar'a satın alacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon cuma günü yaptığı açıklamada Whole Foods Market adlı doğal gıdalar satan süpermarket zincirini 13,7 milyar Dolar’a satın alacağını açıkladı. Amazon’un fiziksel ticarete yaptığı en büyük yatırım olarak kayıtlara geçen bu satın alma ayrıca Amazon’un bugüne dek bünyesine kattığı herhangi bir şirkete verdiği en büyük bedeli oluşturuyor. 2009 yılında Zappos adlı internetten ayakkabı satışı yapan şirketi 1,2 milyar Dolar’a satın alan Amazon 2014 yılında da oyun yayın platformu Twitch’i 970 milyon Dolar’a bünyesine katmıştı. Şirketin en büyük yatırımlarının bunlar olduğu düşünüldüğünde 13,7 milyar Dolar’lık ödemenin ne kadar büyük olduğu açığa çıkıyor.

2007’den bu yana gıda gönderimi yapan Amazon, Whole Foods’a hisse başına 42 Dolar ödeyecek. Tüm ödeme nakit olarak gerçekleşecek. Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Milyonlarca insan Whole Foods Market’i doğal ve organik gıdalar sunduğu için ve sağlıklı beslenmeyi eğlenceli hale getirdiği için çok seviyor. Whole Foods Market, geçtiğimiz 40 yıl boyunca müşterilerine tatmin edici, keyifli ve besleyici bir deneyim sundu. Bu alanda çok iyi bir iş çıkarıyorlar ve biz de bunu devam ettirmeyi amaçlıyoruz.”

Anlaşma çerçevesinde, Whole Foods mağazaları yine Whole Foods adı altında hizmet vermeye devam edecek ve CEO John Mackey görevini sürdürecek.

Fortune’un haberine göre Amazon geçtiğimiz yılın sonbaharında da Whole Foods’u satın almayı düşünmüştü. Whole Foods hisseleri 2013’ten bu yana yarı yarıya düştü.

Kaynak: Fortune, Business Insider

Amazon cuma günü yaptığı açıklamada Whole Foods Market adlı doğal gıdalar satan süpermarket zincirini 13,7 milyar Dolar'a satın alacağını açıkladı. Amazon'un fiziksel ticarete yaptığı en büyük yatırım olarak kayıtlara geçen bu satın alma ayrıca Amazon'un bugüne dek bünyesine kattığı herhangi bir şirkete verdiği en büyük bedeli oluşturuyor.

1 Yorum

  • Zenginlik olarak eskiden enerji firmaları revaçtayken, artık teknoloji firmaları en öndeler. 13,7 milyar dolar ödeme felaket bir tutar, hem de peşin!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği