Amazon ve Bernie Sanders arasındaki tartışma sürüyor

ABD Senatörü Bernie Sanders ile Amazon arasında süren vergi tartışması iyice alevlendi. Sanders Amazon'un çalışan maaşlarını açıklamasını istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Senatörü Bernie Sanders şirketlerin çalışanlarına sağladığı gıda fişleri ve diğer düşük gelir imkanlarına vergi getirilmesini öneren bir yasa tasarısı hazırlıyor. Gıda fişleri, ABD’de Tamamlayıcı Besin Desteği Programı (SNAP) kapsamında, geliri belirli bir seviyenin altında olan çalışanlara gıda desteği sağlanması için veriliyor. Sanders’ın hedefinde Amazon ve Walmart gibi çok çalışanlı şirketler bulunuyor. Sanders bu şirketlerin çalışanlarına yeterli maaş vermediği için çalışanların SNAP gibi programlara muhtaç olduğunu savunuyor.

Amazon: “İyi deneyimlerinizi paylaşın”

Sanders Amazon çalışanlarını, şirketle ilgili olumsuz deneyimlerini paylaşmaları için kendi sitesine davet etti. Amazon ise buna yanıt olarak Amazon Küresel Operasyonlar Müdürü Dave Clark’ın Twitter hesabından Amazon çalışanlarını şirketle ilgili ‘olumlu’ deneyimlerini paylaşmaya ve SNAP programına dahil olmadıklarını söylemeye davet etti. Sanders’ın iddialarının halkı yanlış yönlendirdiğini belirten Amazon, şirkette çalışan ve SNAP programına dahil olan kişilerin yarı zamanlı işlerde ya da çok kısa süre için Amazon’da çalıştığını söyledi.

Sanders ise Amazon depolarında binlerce kişinin çok düşük ücretler karşılığında çalıştığı bilgisini aldıklarını söyledi. Bu konuda veri toplamanın kolay olmadığını belirten Sanders, Arizona’da her üç Amazon çalışanından birinin sosyal yardım aldığını söyledi. Senatör bu çalışanların devletten sağlık yardımı, gıda fişi ya da konut desteği aldığını ifade etti.

Amazon gıda fişi dışındaki iddialara yanıt vermedi. Aslında Sanders’ın vergi önerisi sadece Amazon’u ilgilendirmiyor. Çalışanlara düşük ücret veren tüm büyük şirketler bu vergiden etkilenecek. Amazon’un bu tartışmada öne çıkmasının sebebi son dönemlerde şirketin düşük ücretler ve tehlikeli çalışma şartları sebebiyle sıkça eleştiriye maruz kalması. Geçtiğimiz yıl Indiana’da bir çalışan forklift aracının altında kaldığı için Amazon güvenlik ihlali cezası almıştı.

Sanders: “İşçilerin ne kadar kazandığını açıklayın”

Sanders Amazon’un iddialarına daha fazla bilgi talep ederek karşılık verdi. Amazon’un çalışan maaşlarını açıklamasını isteyen Sanders özellikle taşeron şirketlerden gelen kısa süreli işçilerin ne kadar kazandığı bilgisinin paylaşılmasını talep etti. Sanders “Ortalama bir Amazon çalışanı yılda 28 bin 446 Dolar kazanıyor. Bu rakam sektör ortalamasından yüzde 9 daha az ve ABD’deki yaşam bedelinin çok altında. Ayrıca Amazon’un geçici olarak çalıştırdığı kişilerin daha da az kazandığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı. Sanders vergi önerisini 5 Eylül’de sunmayı planlıyor.

Kaynak: The Verge

ABD Senatörü Bernie Sanders şirketlerin çalışanlarına sağladığı gıda fişleri ve diğer düşük gelir imkanlarına vergi getirilmesini öneren bir yasa tasarısı hazırlıyor. Gıda fişleri, ABD'de Tamamlayıcı Besin Desteği Programı (SNAP) kapsamında, geliri belirli bir seviyenin altında olan çalışanlara gıda desteği sağlanması için veriliyor. Sanders'ın hedefinde Amazon ve Walmart gibi çok çalışanlı şirketler bulunuyor. Sanders bu şirketlerin çalışanlarına yeterli maaş vermediği için çalışanların SNAP gibi programlara muhtaç olduğunu savunuyor. Bu konuda Amazon ile tartışmaya giren Sanders çalışanların kötü deneyimlerini paylaşmalarını istemişti. Amazon ise çalışanlarının şirketten memnun olduğunu söyledi ve iyi deneyimlerini paylaşmalarını talep etti.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği