Amazon internetten araba satacak

Amazon ve Fiat’ın yaptığı yeni anlaşma ile birlikte İtalya’daki Amazon müşterileri, Fiat’ın 500, 500L ve Panda modellerini internetten satın alabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un Vehicles (araçlar) hizmeti sayesinde internet üzerinde otomobil araştırmak daha kolay hale geldi ama şirket bu işi bir adım daha ileriye götürmek istiyor. Fiat ile anlaşma yapan Amazon, İtalya’daki müşterilerine internet üzerinden araba satacak.

Fransa’da Seat’ın müşterilerine internet üzerinden ön ödeme ile otomobil sattığı kampanyasında bile müşterilerin telefon üzerinden yapılan bir anlaşmayı imzalaması gerekiyordu. Amazon ise Fiat’ın 500, 500L ve Panda modellerini direkt internet sitesi üzerinden satmayı amaçlıyor. Üstelik bu araçlar piyasa fiyatı üzerinden yüzde 33 indirimle satılacak.

Satış ofislerinin sonu değil

Müşterilerin yine de anlaşmayı tamamlamak için bir satış ofisine uğraması gerekiyor ancak ön siparişle bir Tesla almıyorsanız mümkün olan en direkt uzaktan satış modeli şimdilik bu. Fiat internet üzerinden ödeme yapıldıktan sonra siparişlerin iki hafta içinde hazır olacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde yaşadığı düşüşten yeni yeni toparlanan Fiat için internet üzerinden satışlar iyi gidişi devam ettirmeye yardımcı olabilir. Eğer evden aldığınızda otomobil yüzde 33 daha ucuz olacaksa, satış ofisine gitmeye gerek duymazsınız. Yine de yakın zamanda satış ofislerinin ortadan kalkacağını düşünmeyin. Tesla’nın da birebir tecrübe ettiği gibi, satış ofisleri şirketlerin direkt satış yapmasının önüne geçmek için ellerinden geleni yapıyor. Amazon bu iş modeline biraz daha yaklaşabilir ancak satış ofislerini tamamen ortadan kaldırmaya kalkışırsa bu denemenin geri tepme ihtimali yüksek.

Kaynak: Engadget

Daha önce kullanıma sunduğu Vehicles (araçlar) adlı hizmeti sayesinde internet üzerinden araç araştırmayı çok kolay hale getiren Amazon, şimdi de internetten otomobil satacak. Fiat ile anlaşan şirket İtalya’daki müşterilerine internet üzerinden ön ödemeyle Fiat’ın 500, 500L ve Panda modellerini yüzde 33 indirimli satacak. Müşterilerin yine de bir satış ofisine gidip anlaşma imzalamaları gerekecek. İnternetten gelen siparişlerin iki hafta içinde hazırlanacağı belirtiliyor.Yorumunuz: