Almanya’nın yüz tanıma deneyinin sonuçları

Almanya’da altı ay boyunca denenmesi planlanan yüz tanıma projesini bazı vatandaşlar olumlu karşılarken bazıları da protesto ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alman vatandaşlar, Berlin’de yürütülen 6 aylık yüz tanıma deneyine katılmak için gönüllü oluyorlar. Almanya İçişleri Bakanlığı ilk sonuçlardan gayet memnunken bazı vatandaşlar artan gözetimden rahatsız. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Berlin’in en büyük tren istasyonlarından Südkreuz‘a özel bir ziyarette bulundu. Yüzlerce yerel ve şehirler arası trenin uğradığı istasyondan gün içinde binlerce kişi geçiyor. Fakat istasyonu ziyaret eden bakanın ilgi odağı trenler değildi. Almanya’nın yurt içi güvenliğinden sorumlu De Maizière, pilot yüz tanıma projesinin ne derece faydalı olduğunu öğrenmeyi amaçlıyordu.

De Maizière’nin ziyareti sırasında, artan hükumet gözetimini protesto etmek için istasyona gelenler de oldu. Ağustos ayında başlatılan ve altı ay sürmesi planlanan denemenin hemen sona erdirilmesini talep ettiler. Protestoculardan bazıları maske ve peruk takarken bazıları da yüzlerini gazeteyle kapattı. Gizlilik ve dijital haklar kuruluşu Digitalcourage‘da çalışan aktivist Paul Gerstenkorn, bu tür testlerde kullanılan teknolojinin, projeye gönüllü olarak katılanlardan daha çok, diğer vatandaşların bilgilerine erişebileceğini iddia ediyor.

İstasyondaki proje sorumlusunun açıklamasına göre, proje için gönüllü olan 300 kişi sadece ortam sıcaklığı, pil durumu ve sinyal kuvveti hakkında bilgiler veren bir elektromanyetik taşıyıcı taşıyor. Fakat Gerstenkorn, gönüllülerin duruş açısı ve hızlarının da kaydedildiğini iddia ediyor. De Maizière, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Gerstenkorn kendi akıllı telefonuyla 20 metrelik etki alanındaki gönüllü katılımcıları kolaylıkla buldu. Proje için kullanılan ‘blukii’ adlı elektromanyetik taşıyıcı Gerstenkorn’un telefon ekranında 10 kez çıktı. Pasif çiplerin aksine elektromanyetik taşıyıcı, ücretsiz yazılımlarla herkesin elde edebileceği bilgileri sürekli olarak yayıyor.

Kamu güvenliği için gözetleme

Südkreuz istasyonundan tesadüfen geçen Reinhard Thieme adlı bir vatandaş gözetimin güvenlik açısından faydalı olduğunu, suç araştırmaları için de kanıt olarak kullanılabileceğini söylüyor. Bunu De Maizière duysaydı hoşuna gidebilirdi. De Maizière, projeyi savunarak teknolojinin dükkandan mal çalanlar gibi küçük çaplı suçluları yakalamak için değil, terörist gibi daha ciddi suçluları yakalamak için kullanılacağını belirti. Projenin test aşamasında dördüncü haftaya gelindiğinde, De Maizière özellikle fotoğrafları önceden poliste kayıtlı olan ve proje kapsamında tespit edilen kişilere atıfta bulunarak sonuçların şaşırtıcı derecede doğru olduğunu söyledi. Almanya’nın federal polisi, proje için gönüllü olmayan ama gözetleme kameralarının çektiği diğer bütün vatandaşların fotoğraflarının hemen silindiğini belirtti.

Berlin’deki altı aylık deneme sürecinin ardından, sistemin Almanya’nın diğer tren istasyonlarında ve toplu alanlarında uygulanıp uygulanmayacağına dair karar verilecek. Hala yapılacak birçok iş olduğunu belirten De Maizière, “Eğer işler planlandığı gibi giderse toplumun güvenliğini artırmak adına büyük bir adım atılmış olacak.” dedi.

Kaynak: DW

Alman vatandaşlar, Berlin’de yapılan altı aylık yüz tanıma deneyine katılmak için gönüllü oluyorlar. Almanya İçişleri Bakanlığı ilk sonuçlardan gayet memnunken bazı vatandaşlar artan gözetimden rahatsız. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Berlin’in en büyük tren istasyonlarından Südkreuz’u ziyaret etti. Ülkenin yurt içi güvenliğinden sorumlu De Maizière, pilot yüz tanıma projesinin ne derece faydalı olduğunu öğrenmeyi amaçlıyordu. De Maizière’nin ziyareti sırasında, artan hükumet gözetimini protesto etmek için istasyona gelenler de oldu. Ağustos ayında başlatılan ve altı ay sürmesi planlanan denemenin hemen sona erdirilmesini talep eden protestoculardan bazıları maske ve peruk takarken bazıları da yüzlerini gazeteyle kapattı. Almanya’nın federal polisi, proje için gönüllü olmayan ama gözetleme kameralarının kaydettiği diğer bütün vatandaşların fotoğraflarının hemen silindiğini belirtti. Berlin’deki altı aylık deneme sürecinin ardından, sistemin Almanya’nın diğer tren istasyonlarında ve toplu alanlarında uygulanıp uygulanmayacağına dair karar verilecek.Yorumunuz: