Almanya, ‘otopilot’ reklamı istemiyor

Almanya Federal Motorlu Ulaştırma Birimi, yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği için Tesla’dan otopilot özelliğinin reklamlarda kullanmamasını talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Tesla’dan otopilot özelliğinin reklamlarda gösterilmemesini talep etti. Bunun sebebi ise reklamın, sürücülerin dikkatli olmasına gerek yokmuş gibi bir algı oluşturması.

Bakanlık sözcülerinden birisi, Bild am Sonntag (BamS) gazetesine yaptığı açıklamada Federal Motorlu Ulaştırma Biriminin Tesla’ya yazılı bir talepte bulunduğunu doğruladı.

Bir Tesla sözcüsü “Otopilot terimi havacılık alanında uzun yıllardır kullanılıyor ve şirketimiz yardımcı sistemi kullanırken sürücülerin her an tetikte olması gerektiğini vurguluyor. Tıpkı uçaklarda olduğu gibi, doğru şekilde kullanıldığı zamanda otopilot özelliği sürücünün yükünü azaltabilir. Normal sürüş deneyimiyle karşılaştırıldığında ise güvenliği artırabilir.” dedi.

Yanlış bir algı oluşturabilir

Federal Motorlu Ulaştırma Birimi, cuma günü Tesla’ya yazılı bir metin göndererek, Tesla araçlarının çok dikkatli bir şekilde kullanılmadığı ve trafik kurallarına uyulmadığı sürece kullanılmasına izin verilmeyeceğini belirtti. BamS’ın raporuna göre, mektupta yazılanlar şu şekildeydi: “Yanlış anlaşılmalara engel olmak için, reklamlarda ‘otopilot’ teriminin kullanılmamasını talep ediyoruz.”

Tesla’nın otopilot sisteminin bu kadar göz önünde olmasının sebebi, geçtiğimiz Mayıs ayında Tesla Model S sahibi bir sürücünün otopilot sistemini kullanırken bir kamyonla çarpışarak hayatını kaybetmesi.

Kaynak: Reuters

Almanya’daki Federal Motorlu Ulaştırma Birimi, Tesla’ya gönderdiği yazılı talepte, şirketin reklamlarında otopilot özelliğini göstermemesini talep etti. Bunun sebebi ise reklamların, sürücülerin dikkatli olmasına gerek yokmuş gibi bir yanlış anlaşılmaya sebep olması. Tesla sözcülerinden birisi ise doğru kullanıldığı taktirde otopilot özelliğinin sürücülerin yükünü azaltacağı ve güvenliklerini artıracağını belirtti. Otopilot sisteminin bu kadar göz önünde olmasının sebebi, otopilot özelliği açık olan Tesla arabalarından birinin bir kamyonla çarpışması sonucu şoförün hayatını kaybetmesi.

2 Yorum

  • Tesla dün gerçek otonom sürüş özelliğini tanıttı. Aktif hale getirildiğinde sürücünün hiçbirsey yapmasına gerek olmayacak. gerçek bir kullanım videosuda yayınladılar. haberlerin zamanlaması çok güzel olmuş..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği