Akıllı telefon satışları düşüyor

Akıllı telefon satışları geçtiğimiz dört çeyrekte düşüş gösterdi. Uzmanlar bu düşüş trendinin 2019'da değişebileceğini düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Piyasa araştırma şirketi IDC’nin tahminlerine göre 2018’in üçüncü çeyreğinde küresel akıllı telefon satışları 355,2 milyon adet oldu. Bu sayı son dört çeyrekte akıllı telefon pazarının negatif büyüme rakamları kaydettiğini gösteriyor. 2018’in ilk 9 ayında küresel satışlar 1,03 milyar adet oldu. Bu sayı bir önceki yılın aynı döneminden yüzde 3,6 daha az.
Infographic: Have We Reached Peak Smartphone? | Statista

Akıllı telefon sahibi olma oranı artık çoğu bölgede doyuma ulaştıkça ve teknolojik gelişmeler artık ortalama kullanıcı için çok büyük bir fark yaratmamaya başladıkça piyasanın bu noktaya ulaşması aslında sadece bir zaman meselesiydi. Peki akıllı telefon döneminin zirvesine ulaştık mı? Bir başka deyişle, buradan sonrası hep iniş mi olacak?

IDC piyasa araştırmacıları öyle düşünmüyor. Mevcut yavaşlamanın kısmen, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı Çin’deki zorlayıcı koşullardan kaynaklandığını belirten IDC, özellikle 5G cihazların gelmesiyle birlikte 2019’da hafif bir büyüme görülebileceğini düşünüyor. Bu büyümenin 2022’ye kadar sürmesi bekleniyor.

Kaynak: Statista

Piyasa araştırma şirketi IDC'nin tahminlerine göre 2018'in üçüncü çeyreğinde küresel akıllı telefon satışları 355,2 milyon adet oldu. Bu sayı son dört çeyrekte akıllı telefon pazarının negatif büyüme rakamları kaydettiğini gösteriyor. 2018'in ilk 9 ayında küresel satışlar 1,03 milyar adet oldu. Bu sayı bir önceki yılın aynı döneminden yüzde 3,6 daha az. Uzmanlar bu trendin 2019'da 5G cihazlar ile birlikte tersine dönebileceğini düşünüyor.

3 Yorum

  • Çok enteresan şekilde dünyanın farklı farklı yerlerinde ekonomik krizler meydana geliyor. Küresel bir kriz dalgası var. Bundan dolayı düşüş olduğunu düşünüyorum.

  • tabii ki maddi sebeplerden. bana sorarsanız herkes her yıl yeni çıkan telefonu almak ister. ancak her yıl daha da zamlı fiyatlarla piyasaya sürülüyorlar. en son örnek iphone, 1000 dolar üstüne telefon satmaya başladı. diğer firmalarında bundan aşağı kalır yanı yok.

    ilk çıktığında 300-400 dolar bandında olduğunu düşünürsek düşüşün ana sebebini bulmuş oluruz diye düşüyorum.

  • Yok öyle değil, türkiyede cep telefonları taksitleri kaldırılınca dünya ortalamasını değiştirdik, IDC bide böyle bi incelesin

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği