Airbnb’den ev tutarken gizli kameralara dikkat

Kiraladığı odada tek bir hareket sensörü olmasını garipseyen bir Airbnb kullanıcısı, sensörün aslında internete bağlı bir IP kamera olduğunu anladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Bir Airbnb kullanıcısı daha kiraladığı evde (bu kez hareket sensörü olarak gizlenen) gizli kamera bulunca, mahremiyetin nasıl sağlanabileceğine dair tartışmalar bir kez daha alevlendi.[/inlinetweet]

Kiraladığı odada tek bir hareket sensörü olmasını garipseyen bir Airbnb kullanıcısı, sensörün aslında internete bağlı bir IP kamera olduğunu anladı. Airbnb sözcüsü Jeff Henry, bu tür bir talihsizliğin inanılmaz derecede nadir olduğunu, bunu yapan ev sahibinin hizmetten süresiz şekilde men edildiğini söyledi. Kullanıcıya da parasının tamamı iade edildi. Henry, “Yatak odası ve banyolarda kamera kullanılmasına asla izin verilmiyor. Diğer yerlerdeki kameralar hakkında da önceden ziyaretçinin bilgilendirilmesini zorunlu tutuyoruz.” dedi.

Bazı mağdurlar korkuyor

Airbnb’de son zamanlarda bu gibi birkaç olay daha yaşandı. Ekim ayında Florida’yı ziyaret eden Indiana’lı bir çift, kaldıkları odada duman dedektörü şeklinde gizlenmiş bir gizli kamera buldu. Yılın ilk aylarında da Airbnb kullanan ziyaretçilerden biri kiraladığı evin yatak odasında kamera bulunca şirket Montreal’deki evi araştırıp listeden çıkarmıştı. Gizli kamera bulan bazı ziyaretçiler ev sahibinin elinde kişisel verileri bulunduğu için şikayette bulunmaktan çekiniyorlar. İsmini açıklamak istemeyen bir kullanıcı, “Airbnb’nin durumla ciddi şekilde ilgilenmesini isterdim fakat bu durum benim hayatıma etki edecekse istemiyorum.” dedi. Erin isimli bir diğer mağdur ise bu yılın başlarında Houstan’da kiraladığı bir yatak odasında gizli kamera bulduktan sonra yaşadığı zorlu süreci anlattı.

Kendi kendini ele veren ev sahibi

Erin, kalacağı yere varıp kamerayı fark ettiğinde arkadaşlarına mesaj atmış fakat durumu Airbnb’ye hemen bildirmemiş. Mağdur, “Ne düşündüğümü bilmiyorum çok yorgundum.” diyor. Aynı yerde kalmaya devam eden Erin herhangi bir problemle karşılaşmadı fakat evden ayrıldıktan bir saat sonra ev sahibinden gelen bir mesajla mülkiyete zarar vermekle suçlandı. Ev sahibi Erin’in parti verdiğini, mekanı kirlettiğini ve güvenlik kameralarının fişini çektiğini söyledi. Ev sahibinin güvenlik kameralarından bahsetmesi Erin’in işine yaradı.

Konuyu Twitter’a taşıyan kullanıcı, Airbnb ekibinin kendisiyle iletişime geçtiğini fakat kameraların fotoğrafını çekmediği için bir yere varılamadığını söylüyor. Erin, bir süre sonra o ev sahibinin uygulamadan men edildiğine dair bilgilendirildi. Başlangıçta herhangi bir özür ya da para iadesi alamayan Erin, olayın detaylı şekilde incelenmesiyle para iadesi alabildi. Erin, “Korkmuştum çünkü adam adımı, nerede yaşadığımı ve telefon numaramı biliyordu. Ama ben de onun adını ve numarasını bildiğim için bunun beni biraz da olsa koruyacağını hissettim.” diyor. Gizli kameralar sadece Airbnb için sorun teşkil etmiyor. Otellerin yasa dışı şekilde gözetleme sistemleri kullandığına dair son yıllarda yaşanan yüzlerce olay var.

Kaynak: BuzzFeed News

Bir Airbnb kullanıcısı daha kiraladığı evde (bu kez hareket sensörü olarak gizlenen) gizli kamera bulunca, mahremiyetin nasıl sağlanabileceğine dair tartışmalar bir kez daha alevlendi. Kiraladığı odada tek bir hareket sensörü olmasını garipseyen bir Airbnb kullanıcısı, sensörün aslında internete bağlı bir IP kamera olduğunu anladı. Airbnb sözcüsü Jeff Henry, bu tür bir talihsizliğin inanılmaz derecede nadir olduğunu, bunu yapan ev sahibinin hizmetten süresiz şekilde men edildiğini söyledi. Kullanıcıya da parasının tamamı iade edildi. Henry, "Yatak odası ve banyolarda kamera kullanılmasına asla izin verilmiyor. Diğer yerlerdeki kameralar hakkında da önceden ziyaretçinin bilgilendirilmesini zorunlu tutuyoruz." dedi. Airbnb'de bu tarz olaylar son zamanlarda birkaç kez daha yaşandı. Ekim ayında Florida'yı ziyaret eden bir çift, kaldıkları odada duman dedektörü şeklinde gizlenmiş bir gizli kamera buldu. 2017'nin ilk aylarında Montreal'de konakladığı bir evde gizli kamera bulan müşteri sayesinde ev sahibi uygulamadan men edildi. Houstan'da konakladığı sırada evde güvenlik kamerası olduğunu fark edip fişini çeken Erin adlı müşteri, zorlu ve uzun bir süreç yaşasa da adalet yerini buldu ve ev sahibi uygulamadan süresiz şekilde uzaklaştırılırken Erin parasının tamamını geri aldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği