Airbnb kendi evlerini inşa edecek

Airbnb'nin ev paylaşımını geliştirmek için oluşturduğu Backyard adı verilen proje, evlerin nasıl inşa edilip paylaşılabileceğine dair prototipler üretecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2016’da Airbnb Samara adında bir inovasyon laboratuvarı kurmuştu. Samara barınma ve kentsel planlamayı yeniden düşünmeye odaklanmıştı. Şimdi Samara ilk yeni girişimini açıkladı: Backyard adı verilen proje, evlerin nasıl inşa edilip paylaşılabileceğine dair prototipler üretecek. Airbnb kurucularından Joe Gebbia “Backyard bir ev değil. Ev kavramını yeniden düşünen bir girişim. Evler karmaşık yapılar. Biz de geniş bir yaklaşım izliyoruz. Tek bir şey tasarlamak yerine birçok şeyi barındıran bir sistem tasarlıyoruz.” diyor.

Backyard tam olarak ne üreteceğine dair çok fazla detay paylaşmadı. Ancak girişim neticede kendi yapılarını inşa edecek. Backyard ekibi ilk prototiplerin 2019 sonbaharında test edilmeye başlayacağını söylüyor.

Gebbia “Basit bir soruyla başladık: paylaşım için tasarlanan ve inşa edilen bir ev nasıl görünür? Bu soruyu yanıtlamak hiç de kolay değil. Kısa sürede başka sorular da ortaya çıktı. Bir ev uzun süre boyunca birçok sakinin ihtiyaçlarını karşılayabilir mi? İnsan deneyimlerinin çok büyük farklılıklarını destekleyip yansıtabilir mi? Dünyanın değiştiği hızda değişebilir mi? Tüm bunları gereksiz atıklar üretmeden gerçekleştirebilir miyiz?” Bu oldukça uzun bir liste.” şeklinde konuştu. Gebbia ayrıca prefabrik evlerin bu devam eden projenin bir parçası olabileceğini ancak Backyard’ın çevre dostu malzemelerle, birden fazla evden oluşan yapılar inşa etmeyi de deneyebileceğini söyledi.

“Ev paylaşımını geliştirmek bizim sorumluluğumuz”

Airbnb’nin Samara’yı kurmasının sebebi, uzun ömürlü olması ve geleceğe yönelmesiydi. Ancak Gebbia Backyard’ın bu çabanın bir parçası olmasının yanı sıra aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu söylüyor. “İnsanların nasıl seyahat ettiğine, yaşadığına ve kendi alanlarını nasıl paylaştığına dair edindiğimiz 10 yıllık bilgi birikimiyle, Airbnb’nin ev inşa etme ve paylaşma yöntemlerimizi geliştirme konusunda özel bir sorumluluğu ve küresel imkanı olduğunu düşünüyorum.” diyen Gebbia sözlerine şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre 2060’a kadar 2,5 trilyon feetkare (232 milyar metrekare) alana yeni binalar inşa edilecek. Yani gezegene her hafta bir Paris inşa edeceğiz.”

Backyard’ın nasıl bir çözümle geleceğini ve bu çözümün maliyetinin ne olacağını görmek ilginç olacak. Gebbia şimdilik net konuşmak için erken olduğunu söylüyor ama Backyard’ın Airbnb kadar büyük bir hale gelmesini umut ettiğini söylüyor.

Kaynak: Engadget

Airbnb'nin ev paylaşımını geliştirmek için oluşturduğu Backyard adı verilen proje, evlerin nasıl inşa edilip paylaşılabileceğine dair prototipler üretecek. Airbnb kurucularından Joe Gebbia "Backyard bir ev değil. Ev kavramını yeniden düşünen bir girişim. Evler karmaşık yapılar. Biz de geniş bir yaklaşım izliyoruz. Tek bir şey tasarlamak yerine birçok şeyi barındıran bir sistem tasarlıyoruz." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği