Airbnb evleri için finansman sağlayan girişim

Yeni bir girişim, ev için peşin ödemeye ihtiyaç duyan insanlara nakit para desteği sunuyor. Fakat evin bir odasını Airbnb’den kiraya verme şartı var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir girişim, ev için peşin ödemeye ihtiyaç duyan insanlara nakit para desteği sunuyor. Fakat bir şart var; 12-36 ay arası bir süre boyunca evin bir odasını Airbnb’den kiraya vermeniz gerekecek.  Bu yeni girişim yakın zamanda The New York Times’ta tanıtıldı. Girişimin ardındaki fikir ise Yifan Zhang ve eşinin geçtiğimiz yıl Seattle’da bir ev almasına dayanıyor. Çift, evlerinin bir odasını Airbnb’den kiralayarak ev kredisini bile ödeyebilecek kadar çok para kazandı.

Üç yıla kadar kiraya vermek gerek

Loftium adlı hizmet, müşterilere 50 bin Dolar’a kadar kredi verebiliyor. Fakat evin bir odasını üç yıla kadar Airbnb’den kiralama ve o süre zarfında kiradan elde edilen paranın çoğunluğunu Loftium’a verme şartı var. Loftium’un müşteriye vereceği para, üç yıllık zaman zarfında o odanın ne kadar para kazandıracağına dair tahmin yürütülerek belirleniyor. Müşteriler, her yıl sekiz gün belirleyerek o günlerde odayı kiralamamayı tercih edebiliyor. Oda her gün kiraya verilemezse ev sahiplerinin o günün masraflarını ödemesi gerekmiyor. Fakat odayı belirlenen süre boyunca kiralamaktan vazgeçerlerse, yüzde 15’lik bir para cezasının yanı sıra o odanın getireceği muhtemel parayı da Loftium’a ödemeleri gerekiyor. Eğer ev sahibi parayı ödemezse, Loftium kontrata dayanarak eve haciz koyabiliyor. Yüklü miktarlarda peşin ödeme yapma konusunda zorluk yaşayan kişiler için bu girişim, ev sahibi olmayı kolaylaştırabilir. Hizmet şimdilik sadece ABD’de geçerli.

Kaynak: Fortune

Yeni bir girişim, ev için peşin ödemeye ihtiyaç duyan insanlara nakit para desteği sunuyor. Fakat evin bir odasını Airbnb’den kiraya verme şartı var. Loftium adlı hizmet, müşterilere 50 bin Dolar’a kadar kredi verebiliyor. Loftium’un müşteriye vereceği para, üç yıllık zaman zarfında o odanın ne kadar para kazandıracağına dair tahmin yürütülerek belirleniyor. Müşteriler, her yıl sekiz gün belirleyerek o günlerde odayı kiralamamayı tercih edebiliyor. Oda her gün kiraya verilemezse bile ev sahiplerinin o günün masraflarını ödemesi gerekmiyor. Fakat odayı belirlenen süre boyunca kiralamaktan vazgeçerlerse, yüzde 15’lik bir para cezasının yanı sıra o odanın getireceği muhtemel parayı da Loftium’a ödemeleri gerekiyor. Eğer ev sahibi parayı ödemezse, Loftium kontrata dayanarak eve haciz koyabiliyor. Hizmet şimdilik sadece ABD’de geçerli.Yorumunuz: