Airbnb 5 yıl içinde 100 bin mülteciye yuva bulacak

Çeşitli sebeplerle evsiz kalan kişiler için başlatılan Open Homes projesiyle önümüzdeki 5 yılda, 100 bin kişiye kısa süreli yer sağlanması amaçlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasının ardından ilk icraatlarından birisi, altı Müslüman ülkesinden gelen kişileri ülkeye almama kararıydı. Bu karar özellikle Suriye’deki savaştan kaçan kişileri zor durumda bıraktı. Airbnb bu soruna çözüm üretmek için harekete geçti. Savaş, terör ve doğal afetler gibi sebeplerle evsiz kalan kişiler için başlatılan Open Homes (Açık Evler) projesiyle önümüzdeki 5 yıl içerisinde, ihtiyaç sahibi 100 bin kişiye kısa süreli kalacak yer sağlanması amaçlanıyor.

Sosyal medya üzerinden #WeAccept (kabul ediyoruz) etiketiyle Şubat ayında açıklama yapan Airbnb kurucuları, dünyanın dört bir yanında evsizlikle karşı karşıya kalan kişileri, Airbnb topluluğunun yardımsever ev sahipleri ile buluşturmak ve onların da yeniden toplumun bir parçası gibi hissetmelerini sağlamak için harekete geçtiklerini açıklamıştı.

Otomatize sistem hızlı işleyecek

Bugüne dek e-posta listeleri, telefon görüşmeleri ve kişi adlarının toplandığı listeler kullanılarak el ile yürütülmeye çalışılan bu işlemler artık Open Homes yazılımı üzerinden çok daha kolay ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilecek. Uluslararası Kurtarma Komitesi, Singa Quebec, British Columbia Yurtiçi Mülteci Topluluğu ve SolidarityNow gibi organizasyonlarla iş birliği haline çalışan Open Homes, kalacak yere ihtiyacı olan kişileri, evlerini açmak isteyen Airbnb kullanıcıları ile buluşturacak.

Kısa süreli olarak bu evlere yerleştirilen kişiler için bir yandan da uzun vadeli çözümler geliştirilmeye çalışılacak. Airbnb CEO’su Joe Gebbia “Önceden kullandığımız sistem çok fazla iş gücü gerektiriyordu ve oldukça verimsizdi.” diyor. Open Homes’un çalışmaları çok daha hızlı bir hale getirmesi bekleniyor.

Sandy kasırgasıyla başlamıştı

Airbnb’nin evsiz kalan kişilere yardım çalışmaları, bundan beş yıl önce ABD’yi vuran Sandy kasırgasının ardından ortaya çıkmıştı. Şirkete “Kasırgadan etkilenenlere evimi ücretsiz kiralayabilir miyim?” diye soran bir kullanıcının talebi üzerine harekete geçen Airbnb yönetimi, o dönem felaketten etkilenen kişilerin kredi kartı bilgilerini vermeden oda kiralamalarını sağlayacak bir güncelleme yayınlamıştı.

Başlangıçta 3 kişi ile yola çıkan grup Ocak ayında 12 kişiye ulaştı. Dünya çapında toplam bin 900 kişiye ev bulan girişim, sadece bu yılın başından bu yana 290 mülteciyi geçici evlerine yerleştirdi. Tüm dünyada 65 milyon evsiz olduğu düşünüldüğünde bu rakamlar çok da etkileyici değil. Yine de Open Homes platformunun yakında çok daha fazla kişiye ulaşması ve ev sahipleri ile evsizlerin eşleşmelerini hızlandırması bekleniyor.

Şubat ayından bu yana platforma dahil olan 6 bin gönüllü ev sahibinin yaklaşık yarısı, geçmişte odalarını kiraya vermeyen kişilerden oluşuyor. Bu da platformun Airbnb topluluğuyla sınırlı kalmadığını gösteriyor.

Kaynak: Fast Company

 

Airbnb evsizlik sorununa çözüm üretmek için harekete geçti. Savaş, terör ve doğal afetler gibi sebeplerle evsiz kalan kişiler için başlatılan Open Homes (Açık Evler) projesiyle önümüzdeki 5 yıl içerisinde, ihtiyaç sahibi 100 bin kişiye kısa süreli kalacak yer sağlanması amaçlanıyor. Sosyal medya üzerinden #WeAccept (kabul ediyoruz) etiketiyle Şubat ayında açıklama yapan Airbnb kurucuları, dünyanın dört bir yanında evsizlikle karşı karşıya kalan kişileri, Airbnb topluluğunun yardımsever ev sahipleri ile buluşturmak ve onların da yeniden toplumun bir parçası gibi hissetmelerini sağlamak için harekete geçtiklerini açıklamıştı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği