Airbnb Batı Şeria’daki evleri sisteminden çıkarıyor

Uluslararası ev kiralama sitesi Airbnb, Batı Şeria bölgesindeki İsrail yerleşimlerine dair verilen ilanları kaldıracağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uluslararası ev kiralama sitesi Airbnb, Batı Şeria bölgesindeki İsrail yerleşimlerine dair verilen ilanları kaldıracağını açıkladı. Filistinli insan hakları gruplarının yıllarca süren baskılarının ardından alınan karar bu gruplarca bir zafer olarak kabul edildi. Pazartesi günü alınan kararla birlikte, Batı Şeri bölgesinde 200 adet oda, müstakil ev ya da apartman dairesi artık Airbnb üzerinden kiralanamayacak.

“ABD yasalarına aykırı”

Airbnb web sitesinden yapılan açıklamada “İsrailliler ve Filistinliler arasındaki anlaşmazlığın merkezinde yer alan Batı Şeria bölgesindeki yerleşimlerin ilanlarını sitemizden kaldırmamız gerektiğine karar verdik.” denildi. İlanlar önümüzdeki günlerde kaldırılacak. Şirket bu sonuca, dünya çapındaki işgal altındaki topraklara dair nasıl kararlar almaları gerektiğini belirten bir kurallar çerçevesi doğrultusunda karar verdiklerini söyledi.

Açıklamada “ABD yasaları Airbnb’nin bu bölgelerde ticaret yapmasını yasaklıyor. Aynı zamanda birçok küresel topluluk şirketlerin burada çalışma yürütmemesi gerektiğini çünkü şirketlerin yurdundan uzaklaştırılmış insanların toprakları üzerinden gelir elde etmemesi gerektiğini söylüyor.” ifadelerine yer verildi. “Kimileri de şirketlerin hizmetlerini bu bölgelerden çekmemesi gerektiğini söylüyor” denilen açıklamada “Bazı insanların bu karara katılmayacağını biliyoruz ve onların bakış açısına da saygı duyuyoruz. Bu tartışmalı bir konu.” ifadeleri kullanıldı.

Filistin cephesi karardan memnun

İnsan hakları örgütü Human Rights Watch İsrail ve Filistin Bölgeleri Müdür Omar Shakir Airbnb’nin kararının olumlu bir adım olduğunu söyledi. Shakir Twitter üzerinden “Booking.com da benzer bir hamlede bulunmalı” dedi.

Airbnb’nin Batı Şeria’daki ilanları uzun süredir Filistinliler ve insan hakları aktivistleri tarafından eleştiriliyordu. 2016’da Batı Şeria’daki düzinelerce oda ve apartman dairesi ‘İsrail’de olarak listelendiğinde bu durum Filistinlilerin tepkisini çekmişti. Filistin ÖZel Elçisi Husam Zomlot Airbnb’nin “çalıntı bina ve toprakları desteklediğini” söylemişti.

2016’da Human Rights Watch tarafından yayımlanan raporda, Filistin topraklarındaki İsrail yerleşimlerinde faaliyet gösteren şirketlerin “yasa dışı bir sisteme dahil olarak Filistinlilerin haklarını ihlal ettiği” ifade edilmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Uluslararası ev kiralama sitesi Airbnb, Batı Şeria bölgesindeki İsrail yerleşimlerine dair verilen ilanları kaldıracağını açıkladı. Filistinli insan hakları gruplarının yıllarca süren baskılarının ardından alınan karar bu gruplarca bir zafer olarak kabul edildi. Pazartesi günü alınan kararla birlikte, Batı Şeri bölgesinde 200 adet oda, müstakil ev ya da apartman dairesi artık Airbnb üzerinden kiralanamayacak.Yorumunuz: