Ağaç diken drone’lar

DroneSeed adlı şirket, zorlu ve sert arazilerdeki ağaçlandırma işlemini kolaylaştırmak adına drone’lardan faydalanmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Zorlu arazilere ağaç dikmek, hala insan gücüne bağlı olduğu için yavaş ve yorucu bir iş. ABD’nin Pasifik Okyanusu kıyısının kuzeybatısında yer alan DroneSeed adlı şirket, bir drone ordusu kullanarak ağaç dikme işini modern hayata uyarlamaya çalışıyor.

Ağaçların iklim değişikliğinin etkilerini azalttığı bilinen bir gerçek. DroneSeed şirketi de ağaçlandırma çalışmalarını hızlandırmak için hem ormancılık şirketleriyle hem de çevreyle ilgilenen sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapıyor.

Her yerde çalışabiliyor

Pasifik Kuzeybatısı gibi, arazinin oldukça dik ve sert olduğu yerlerde, ağaçlandırma çalışmaları yapılması bir hayli zor olabiliyor. Fakat drone’lar bu bölgenin herhangi bir noktasına kolaylıkla uçabiliyor, arazinin üç boyutlu haritasını çıkarabiliyor ya da sağlıklı ağaçların yetişmesine en elverişli yerleri tespit edebiliyorlar.

Öncelikle daha önceden kesilmiş olan ağaçların yeri, fidanların ölmemesi için ilaçlanıyor. Günümüzde, bu ilaçlama işlemi helikopterler vasıtasıyla ya da insanlar tarafından elle yapılıyor. DroneSeed’in drone’ları 11 litrelik sıvı taşıma kapasitesine sahip, ilaçlama yapabilecekleri alan da GPS koordinatları içerisinde 2 santimlik alanlar.

Saatte 800 fidan

Fidanlarla dolu drone, belirlenmiş olan alana doğru saatte 384 km hızla fidanları dikebiliyor. Şirketin verilerine göre, bir drone saatte 800 fidan dikebilme kapasitesine sahip. Bir işçinin günde 800 fidan dikebileceğini göz önünde bulundurunca, drone’ların bu işe olan katkısı oldukça yüksek gibi görünüyor.

Ormancılığın ve ağaç kesme işlerinin kas gücü gerektiren ve oldukça tehlikeli işler olduğunu düşünürsek, drone’ların işlemi hızlandırması ve masrafları azaltması epeyce karlı oluyor. Ayrıca gün geçtikçe bu gibi işlerde çalışacak insanların bulunması zorlaşıyor. Hal böyleyken, robotların insanların işlerini elinden alması en azından bu seferlik bizi üzmeyecek.

Şimdilerde ilaçlama işlemi için izin almaya çalışan şirket, önümüzdeki aylarda işe başlayabilmeyi umuyor.

Kaynak: New Atlas

DroneSeed adlı şirket, günümüzde insan gücüne dayalı olarak yapılan ve bazı arazilerde oldukça zor olan ağaçlandırma çalışmalarını drone’lara yaptırmaya hazırlanıyor. Arazinin herhangi bir yerine uçabilen, üç boyutlu haritasını çıkarabilen ya da verimli noktaları tespit edebilen drone’lar henüz işe başlamadı. Şirket ilaçlama işlemi için izin aldıktan sonra önümüzdeki aylarda işe koyulmaya hazırlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği