Afrika’nın ilk fütüristik şehri 2035’te böyle görünecek

Senegal’in başkenti Dakar’ın 30 km dışına kurulacak Diamniadio adlı şehir Afrika’nın ilk fütüristik şehri olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Senegalli yöneticiler uzun zamandır başken Dakar’ın şehir merkezindeki yoğunluğu azaltabilecek yeni bir merkez arayışındaydı. 3 milyonu geçen nüfus sebebiyle Dakar’da ev fiyatları ve işsizlik oranları hızla artıyor. Herhangi bir günde tıkanmış yollara, ağzına kadar dolu minibüslere ve sokaklarda gezinen büyük işsiz gruplarına rastlamak mümkün.

Yeni gelişme bu baskıyı biraz azaltmayı hedefliyor. 2013’te alınan onayın ardından, şehrin yeni merkezi Diamniadio‘nun inşası için planlar hazır. 2 milyar Dolar’lık fütüristik şehir Dakar’a sadece 30 km uzaklıkta olacak ve 2035 yılında tamamlanacak. Geçtiğimiz yıl, projenin yönetimindeki baka Cheikh Kanté projenin yüzde 80 oranında tamamlandığını açıkladı.

30 bin öğrenci 350 bin sakin

Tamamlandığında Diamniadio 16 km karelik bir alana yayılacak. Şehrin içinde bir endüstriyel park, eğlence merkezi ve 30 bin öğrenci kapasiteli bir üniversite olacak. Proje ayrıca 350 bin kişiye lüks, orta sınıf ve ekonomi sınıfı evler sunacak.

Dakar’daki trafik tıkanıklığını azaltmanın yanı sıra bu proje, ulusal ekonomik büyümeyi destekleme stratejisinin de bir parçası. Senegal’in ekonomisi yılda yüzde 6 büyüme gösterse de kamu borçları gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 61’ine kadar çıktı.

Proje seçim propagandası için kullanılabilir

Projeyi eleştirenler 2 milyar Dolar’lık harcamanın ülkeyi daha fazla borca sokacağı görüşünde. Ayrıca projenin zamanlamasının, mevcut başkan Macky Sall’ın yeniden seçim kampanyasıyla aynı döneme denk gelmesini manidar bulanların sayısı da az değil. Bazıları da çoğu Senegal vatandaşı için bu bölgenin çok pahalı olacağı görüşünde.

Bu endişelere rağmen proje, şehir planlaması alanında bir şaheser. Projenin ilk paçalarından biri Diamniadio Lake City (DLC) modern ve soyut mimariyi birleştirerek ülkenin zengin tarihi ve kültürüne saygı duruşunda bulunuyor.

Kaynak: Pulse

Senegalli yöneticiler uzun zamandır başken Dakar’ın şehir merkezindeki yoğunluğu azaltabilecek yeni bir merkez arayışındaydı. 3 milyonu geçen nüfus sebebiyle Dakar’da ev fiyatları ve işsizlik oranları hızla artıyor. Yeni gelişme bu baskıyı biraz azaltmayı hedefliyor. 2013’te alınan onayın ardından, şehrin yeni merkezi Diamniadio’nun inşası için planlar hazır. 2 milyar Dolar’lık fütüristik şehir Dakar’a sadece 30 km uzaklıkta olacak ve 2035 yılında tamamlanacak. Şehirde 30 bin kişilik bir üniversite ve 350 bin kişilik yerleşim alanı yer alacak.3 yanıt

  1. Fatih avatarı
    Fatih

    Bizı örnek almışlar sanırım ,betonla gelişebileceklerini sanıyorlar

  2. kemboookemal avatarı

    Bilim ve sanat şehri yapacaklarına hemen gucciyi yerleştirmişler oraya baştan falso :D

Yorumunuz: