Afrikalı kızlar uzaya uydu gönderiyor

Güney Afrika'da geliştirilen bir proje kapsamında, lise öğrencileri Brittany Bull ve Sesam Mngqengqiswa Afrika'nın ilk özel uydusunu tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2017’nin Mayıs ayında Afrika’nın ilk özel uydusu uzaya fırlatılacak. Uydunun tasarımcıları Brittany Bull ve Sesam Mngqengqiswa henüz lisede okuyan iki genç kız. Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da bir lisede kurulan daha büyük bir ekibin parçası olarak çalışmalarını yürüten iki kız, Dünya’nın kutupları üzerindeki yörüngede dolaşıp Afrika’nın yüzeyini tarayacak uyduyu tasarladı.

Yaşıtlarına ve hemcinslerine örnek olacaklar

Tasarladıkları uydulardan daha da yükseğe ulaşma hedefi olan genç bilimcilerden Mngqengqiswa “Uzayı keşfetmek ve Dünya’nın atmosferini görmek çoğu siyah Afrikalı için mümkün olmayan şeyler. Ben bunları kendim deneyimleyebilmek istiyorum.” şeklinde konuştu. Arkadaşına katıldığını belirten Bull “Bizim gibi kızlara kendilerine sınır koymamaları gerektiğini göstermek istiyorum. Her kariyere erişmek mümkün, uzay havacılığına bile” diyor.

Cape Peninsula Teknoloji Üniversitesi‘nden mühendisler tarafından yol gösterilen gençler, kızların FeTeMM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanında kariyer sahibi olmasını sağlamak için geliştirilen programlardan biri dahilinde çalışıyorlar. İlk denemelerde kızlara yazılım ve yüksek irtifa hava balonları kullanarak küçük uyduları fırlatma yöntemleri gösterildi. Bu uydular termal görüntü verileri toplayarak sel ya da kuraklık gibi durumların önceden tespitini sağlıyordu.

Ancak bu kez gönderilecek uydu sadece sembolik bir amaca hizmet etmiyor. Uzaya ulaştığında, kıtanın tarım ve yiyecek güvenliği konusunda bilgi toplayacak olan uydu, Afrika için çok büyük öneme sahip. Toplanan veriler günde iki kez afet önleme merkezine gönderilecek.

“Afrika’yı felaketlerden koruyabiliriz”

Bull “Gelecekte Afrika’nın karşılaşabileceği problemleri önceden belirleyip tahmin etmeye çalışacağız. Yiyeceğimiz nerede yetişiyor? Nerede daha fazla ağaç ve bitki yetiştirebiliriz? Uzak bölgeleri nasıl gözetleriz? Pek çok orman yangını ve sel baskını oluyor ancak her zaman vaktinde müdahale edemiyoruz.” diyerek uydunun işlevlerini açıklıyor.

Mngqengqiswa ise “Güvenilir veriler toplamamızı sağlayacak iyi bir sinyal alacağımızı düşünüyoruz. Güney Afrika’da en ciddi sel ve kuraklık felaketlerini yaşadık. Bu sebeple ekonomimiz yavaşladı. Bu bizim ekonomimizi yeniden canlandırmamıza yardımcı olabilir.” diyor.

Kaynak: Outer Places

Güney Afrika'da genç kızların STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanında kariyer sahibi olmasını sağlamak için geliştirilen bir program dahilinde, lise öğrencileri Brittany Bull ve Sesam Mngqengqiswa Afrika'nın ilk özel uydusunu tasarladı. 2017'nin Mayıs ayında uzaya gönderilecek olan uydu Afrika'yı tarayarak sel, kuraklık ve orman yangını gibi afetler oluşmadan bunlar hakkında bilgi toplayacak. Bölge ekonomisini büyük zararları olan bu felaketlerin önlenmesiyle ekonominin de hareketlenmesi amaçlanıyor. Genç bilimciler çalışmalarıyla yaşıtlarına ve hemcinslerine örnek olmak istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği