Asya filleri eşitlikçi bir yaşam sürüyor

Yeni yapılan bir araştırmada Asya'daki fil topluluklarının, Afrika'daki topluluklara göre daha eşitlikçi bir yapı içerisinde yaşadığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni yapılan bir araştırmaya göre Asya filleri, Afrikalı akrabalarına nazaran daha az hiyerarşik bir yapı içerisinde yaşıyor.

Afrika’da fil toplulukları anaerkil liderlik sistemi ve belirli bir kıdem düzenine göre yaşıyor. Pek çok bilimci Asya fillerinin de benzer bir düzen içerisinde organize olduğunu ve etkileşim kurduğunu düşünüyordu. Ancak Colorado State Üniversitesi biyologlarının liderliğinde çalışan bir ekibin Asya’daki fil toplulukları üzerinde yaptığı araştırma neticesinde, incelenen pek çok durumun üçte birinden azında bir baskınlık ya da çekinik davranış gözlendi. Araştırmacılar bu oranın, belirli bir hiyerarşik düzenden söz etmek için yeterli olmadığını belirtiyor.

Uda Walawe Fil Araştırması Projesi‘nin yöneticisi Shermin de Silva, “Dişi Asya filleri, Afrika savanasındaki fillerden ziyade dişi aslanlara daha çok benziyor.” diyor.

Cinsiyet ve yaş ilişkilerde ana etken değil

Araştırmacılar cinsiyet ve yaşa göre oluşabilecek hiyerarşik ilişkilere dair belirtiler aradı. Ancak herhangi bir belirgin örüntüye rastlanmadı. Fiziksel mücadelelerde yaşlı fillerin daha üstün geldiği görülürken genç fillerin de diğer sosyal etkileşimlerde üstün konumda olduğu gözlendi.

Bilimciler, farklı fil türlerinin, farklı yaşam alanlarının ekolojisinin sosyal yapıdaki farklılıklara yol açmış olabileceğini düşünüyor. Yağmurun daha az görüldüğü ve yırtıcı hayvanların her yerde bulunduğu acımasız Afrika şartlarında yaşlı fillerin bilgeliği daha değerli görülüyor. Anne ve çocuk arasında yaşamın ilk evrelerinde kurulan bağ da dişi fillerin neden daha baskın olduğunu açıklayabilir.

Asya’da ise zengin kaynaklar, tahmin edilebilir çevre ve yırtıcıların azlığı fillere kendi kararlarını alma konusunda daha büyük özgürlükler sunuyor.

Araştırmacılar Asya fil toplulukları üzerine yaptıkları analizi Behavioral Ecology (Davranışsal Ekoloji) dergisinde yayınladı.

Kaynak: United Press International

Afrika fillerinde gözlenen anaerkil hiyerarşik sosyal düzenin Asya fillerinde de aynı şekilde yer aldığı düşünülüyordu. Ancak konuyu araştıran bilimciler, Asya'daki topluluklarda belirli bir hiyerarşik düzen olmadığını ve fillerin daha eşitlikçi bir yaşam sürdüğünü keşfetti. Bunun sebebi olarak Afrika'nın acımasız şartlarına karşın Asya fillerinin daha az tehlikeli ve daha bol kaynaklara sahip bir ortamda yaşaması gösterildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği