Filler birbirine bilgi aktarımı yapabiliyor

Namibya'da çölde yaşayan fillerin birbirlerine bilgi aktarımı yaparak hayatta kalma becerilerini gelecek nesillere ilettikleri anlaşıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dış görünüş ve davranışlarında farklılıklar olduğu söylense de DNA kanıtı Namibya’da yaşayan çöl fillerinin Afrika savanlarındaki fillerle aynı DNA’ya sahip olduğunu ortaya koyuyor. Namibya’daki çöl fillerinin korunması gerekiyor. Böylece eşsiz bilgi ve hayatta kalma becerilerini gelecek nesillere aktarabilirler.

Illinois Üniversitesi’nden Profesör Alfred Roca, “Fillerin öğrenme ve davranışlarını değiştirebilme yeteneği, genetik değişikliklerin yeni bir çevreye adapte olmak için çok önemli olmadığını ortaya koyuyor.” dedi. Namibya’daki çöl filleri, aşırı sıcaklardan korunmanın bir yolunu buldu. Kendi idrarlarını ya da dillerinin altında bulunan kesedeki suyu kullanarak kumu ıslatıp vücutlarını kuma gömüyorlar. Ayrıca, yaşam alanlarının etrafındaki su ve yiyecek kaynaklarının yerini hatırlayabiliyorlar.

Korunmaları gerek

Ecology and Evolution adlı dergide yayımlanan araştırma, Namibya’da çölde yaşayan ve çölde yaşamayan fil popülasyonlarının DNA’sını ve mitokondriyal DNA’sını inceledi. Çölde yaşayan fillerin DNA’sının, Caprivi Ucu‘nda yaşayanlar haricinde savanda yaşayan fillerinkinden çok farklı olmadığı fark edildi.  Araştırmanın yazarlarından Yasuko Ishida, “Araştırmamızın sonuçları ve tarihi kayıtlar, yüksek öğrenme kapasitesinin ve uzun mesafe yolculuklarının Namibya fillerini iklim değişiklikleri ve avlanma konusunda daha güçlü kıldığını ortaya koydu.” dedi.

Roca, “Bu fillerin korunması gerekiyor. Çölde hayatta kalma becerileri, gelecek nesillerin hayatta kalabilmesi için hayati önem taşıyor. Çöl filleri daha büyük olduğu için avlanma konusunda daha riskli konumdalar. Bu marjinal çevrelerde yaşayan hayvanlar daha savunmasız  oluyor ve popülasyonları hızlı şekilde toparlanamıyor.” diyor.

Kaynak: Science Mag

Namibya'da çölde yaşayan fillerin birbirlerine bilgi aktarımı yaparak hayatta kalma becerilerini gelecek nesillere ilettikleri anlaşıldı. Dış görünüş ve davranışlarında farklılıklar olduğu söylense de, DNA kanıtı Namibya'da yaşayan çöl fillerinin Afrika savanlarındaki fillerle aynı DNA'ya sahip olduğunu ortaya koyuyor. Namibya'daki çöl fillerinin korunması gerekiyor. Böylece eşsiz bilgi ve hayatta kalma becerilerini gelecek nesillere aktarabilirler. Namibya'daki çöl filleri, aşırı sıcaklardan korunmanın bir yolunu buldu. Kendi idrarlarını ya da dillerinin altında bulunan kesedeki suyu kullanarak kumu ıslatıp vücutlarını kuma gömüyorlar. Ayrıca, yaşam alanlarının etrafındaki su ve yiyecek kaynaklarının yerini hatırlayabiliyorlar. Yapılan araştırmanın yazarlarından Yasuko Ishida, "Araştırmamızın sonuçları ve tarihi kayıtlar, yüksek öğrenme kapasitesinin ve uzun mesafe yolculuklarının Namibya fillerini iklim değişiklikleri ve avlanma konusunda daha güçlü kıldığını ortaya koydu." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği