Açık kaynaklı banka hesap platformu

Yazılımcıları şirketlerle bir araya getirmek isteyen OfferZen adlı girişim, Standard Bank ile iş birliği yaparak programlanabilir bir banka hesabı tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yazılımcıları, kendi web sitesi üzerinde listelediği 250’nin üzerinde şirketle bir araya getirmek isteyen OfferZen adlı girişim, Güney Afrika’nın en büyük finans kuruluşlarından Standard Bank ile iş birliği yaparak programlanabilir bir banka hesabı tasarladı. Root adı verilen sistem, yazılımcıların kendi banka hesaplarını programlamalarını sağlıyor. Yazılımcılar paralarını Standard Bank’a yatırdıklarında Root’a ve sitenin API’ına erişim hakkı elde ediyor. API kullanılarak web sitesindeki finansal verilerle nasıl etkileşim kurulacağına dair yeni işlevler ve araçlar geliştirilebiliyor.

Web sitesinin API’ına erişim sağlamak, yazılımcıların banka hesaplarının nasıl çalışacağını ayarlayabilmesi demek. Bir yazılımcı, finansal verilerinin nerede görüntüleneceğine, neyin gösterileceğine, ödemelerin neye göre gruplandırılacağına ve bir çok başka seçeneğe karar verebilir. Yani yazılımcının hesabını yönetmesindeki tek sınır yazılım yeteneği ve yaratıcılığı. Örneğin bir kullanıcı, tüm harcamalarını ve finansal verilerini bir Google Drive hesap çizelgesine aktaracak bir yazılım geliştirdi. Böylece sürekli güncellenen bir bütçe hazırlamak çok daha kolay hale geldi.

Her ihtiyaca göre programlanabilir

Yazılımcılara, Root hesabı ile birlikte ayrıca programlanabilir bir kredi kartı da veriliyor. Bu kredi kartının nerede hangi amaçla kullanılacağı yazılımla belirlenebildiği gibi yapılan harcamalar da belirli koşullara bağlanabiliyor. Örneğin şehir dışına çıkan çocuğunuza kartı vermek istiyorsunuz ancak 500 Lira’dan daha fazla harcama yapmasını istemiyorsunuz. Kartın harcama limitini 500 Lira ile sınırlayabilirsiniz. Ama acil bir durumda çocuğunuzun kartta ne kadar para olursa olsun eve gelebilmesini istiyorsunuz. Bu yüzden kartı, ulaşım harcamalarını bu 500 Lira’lık limite dahil etmeyecek şekilde programlayabilirsiniz.

Bir başka örnek olarak; para biriktirmek isteyen bir kullanıcı, yaptığı her harcamayı en yakın 5 Lira’ya yuvarlayarak arada kalan farkı birikim hesabına aktarabilir. Böylece hiçbir ekstra işlem yapmadan düzenli olarak para biriktirebilir.

OfferZen ve Standart Bank’ın Root’u yaratmasının sebebi, bir yazılımcının kendi finans teknolojisi çözümlerini uygulamaya sokmak için harekete geçtiğinde önüne çıkan engelleri kolay bir şekilde aşmasını sağlamak. Bu format, yazılımcıların geliştirdikleri araçları denemeleri için rahat bir çalışma alanı sunuyor. Üstelik, yazılımcıların başarılı araçları, açık kaynaklı bir şekilde diğer yazılımcılarla da paylaşılarak tüm topluluğun birbirinin gelişimine katkıda bulunması sağlanıyor.

Root’un ne zaman kullanıma sunulacağı daha belli değil ancak şirketler programı Temmuz ayından önce başlatmak istiyor.

Kaynak: PSFK

Yazılımcıları, kendi web sitesi üzerinde listelediği 250'nin üzerinde şirketle bir araya getirmek isteyen OfferZen adlı girişim, Güney Afrika'nın en büyük finans kuruluşlarından Standard Bank ile iş birliği yaparak programlanabilir bir banka hesabı tasarladı. Root adı verilen sistem, yazılımcıların kendi banka hesaplarını programlamalarını sağlıyor. Yazılımcılar paralarını Standard Bank'a yatırdıklarında Root'a ve sitenin API'ına erişim hakkı elde ediyor. API kullanılarak web sitesindeki finansal verilerle nasıl etkileşim kurulacağına dair yeni işlevler ve araçlar geliştirilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği