ABD’liler artık sosyalizmden çekinmiyor

ABD'li anket şirketi Gallup'un sosyalizm anketinde ABD vatandaşlarının sosyalizmi artık daha hafif ve yumuşak ifadelerle tanımladığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li anket şirketi Gallup, en son 1949 yılında Amerikan vatandaşlarına ‘sosyalizm’ kelimesinden ne anladıklarını sormuştu. O ankete katılanların üçte biri kelimenin tanımını bilmediğini söylemiş diğer üçte birlik kısım sosyalizmi ‘devletin her şeye sahip olması ve bunların kontrolünü elinde bulundurması’ olarak tanımlamıştı. Katılımcıların sadece yüzde 12’si sosyalizm kelimesinin ‘insanlar arasında gelir ve hak eşitliği’ anlamına geldiğini söylemişti. Ankete katılanların yüzde 6’sına göre sosyalizm, komünizmin değiştirilmiş bir versiyonuydu.

Bu anketten bir yıl sonra Senatör Joseph McCarthy ülkedeki komünist ve sosyalistlerin peşine düşeceğini açıklamış, Gallup da insanlara bu kelimelerin anlamını sormayı bırakmıştı.

Son yıllarda yaşanan değişim

Bernie Sanders’ın demokratik sosyalist başkan adayı olarak 2016’daki kampanyası büyük ses getirince ve 40 kadar sosyalist önemli bölgelerde seçim kazanınca sosyalizm yeniden ana akım siyasi tartışmaların konusu oldu. Amerika’nın Demokrat Sosyalistleri Partisi’nin üye sayısı 2016 yılında 7 binden 50 bine yükseldi.

Bu yeni ortamda Gallup yaklaşık 70 yıl önceki sorusunu tekrarlamaya karar verdi. Yeni anket, ABD halkının sosyalizme bakış açısının değişmeye başladığını gösterdi. 2018’deki ankette en büyük değişiklik sosyalizmi ‘devletin her şeye sahip olması’ şeklinde tanımlayanların oranında görüldü. Bu tanımın oranı neredeyse yarı yarıya düşerek yüzde 17’ye geriledi. Katılımcıların yaklaşık yüzde 6’sı hala sosyalizmi, komünizmin değiştirilmiş bir versiyonu olarak görüyor. Yüzde 6’lık başka bir grup ise sosyalizmin tanımına dair net bir fikre sahip değil.

Ancak Gallup genel olarak halkın bu terime karşı daha yumuşak, daha hafif bir anlayışı olduğunu tespit etti. Amerikan vatandaşlarının neredeyse dörtte biri (yüzde 23) sosyalizmi insanlar arasında daha fazla eşitliğe giden bir araç olarak görüyor. Katılımcılardan yüzde 10’u da sosyalizm ile birlikte sosyal hizmetler ve sağlık sigortaları gibi hakların elde edileceğini düşünüyor. Yüzde 6’lık bir kesim için sosyalizm ‘insanlarla iyi anlaşmak’ demek. Yüzde 1’lik bir kesim sosyalizmi daha işbirlikçi bir planlama sürecine geçiş olarak tanımlıyor.

Demokratlar arasında daha popüler

Gallup bu son bulguları katılımcıların siyasi görüşlerine göre ayırmadı ancak ABD’de demokratlar arasında sosyalizmin popülaritesinin arttığı, cumhuriyetçilerin ise sosyalizme çok sıcak bakmadığı biliniyor. Gallup tarafından yapılan bir başka ankette cumhuriyetçilerin sadece yüzde 16’sının sosyalizmi olumlu gördüğü kaydedilmişti. Cumhuriyetçiler arasında sosyalizmin ‘devletin tüm üretim araçlarına sahip olması’ şeklinde tanımlanma ihtimali oldukça yüksek. Öte yandan demokratların yüzde 57’si sosyalizme olumlu bakıyor.

Solda, sosyalist eğilimli adayların, özellikle kapitalizmi sorgulamaya başlayan milenyum neslinin oylarıyla, siyasi başarılar elde etmesiyle ve herkese sağlık sigortası ya da vatandaşlık maaşı gibi politikaların popülerliğinin artmasıyla birlikte, bu anket Amerikanların sosyalizmi öğrendikçe daha olumlu bir görüşe sahip olduğunun bir kanıtı olabilir.

Kaynak: Fast Company

1949 yılında yapılan bir ankette ABD vatandaşlarının üçte biri sosyalizmi 'devletin her şeyi elinde bulundurması' şeklinde tanımlarken 2018'de yapılan aynı ankette bu oran neredeyse yarı yarıya azalarak yüzde 17'ye düştü. Öte yandan sosyalizmi 'herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması' şeklinde tanımlayan kişilerin oranı yüzde 12'den yüzde 23'e çıktı. Sosyalizmin tanımını bilmeyenlerin oranı ise yüzde 33'ten yüzde 6'ya düştü. Bu sonuçlar ABD halkının sosyalizmi tanıdıkça bu terime karşı daha olumlu bir tavır takındığı şeklinde yorumlandı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği