Amerika’da gençler arasında sosyalizmin popülaritesi artıyor

ABD'de yapılan bir ankete göre 2010 yılından beri sol görüşlü kişiler arasında sosyalizm güç kazanırken kapitalizme olan güven azalıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de 2018 seçimlerinde ilk sezon bile geride kalmadan sosyalizmin güç kazandığı ortada. Mayıs’ta, Amerika Demokratik Sosyalistleri tarafından desteklenen dört aday Pennsylvania’da seçimleri kazandı. Alexandria Ocasio-Cortez, New York’un 14. bölgesinde yapılan seçimlerde, Demokrat bir kongre liderini ‘herkese sağlık sigortası’ ve ‘ücretsiz devlet üniversitesi’ gibi vaatlerle alt etti. Ocasio-Cortez’e Kongre’de Demokratik Sosyalistlerin adayı Rashida Tlaib eşlik edecek gibi duruyor. Tlaib büyük ihtimalle Kongre’de yer alan ilk Müslüman kadın olacak.

Gallup tarafından gerçekleştirilen yeni bir anket, bu adayların kazanmasının aslında daha büyük bir dönüşümün bir parçası olduğunu gösteriyor. 2010’dan bu yana her iki yılda bir yapılan ankette Amerikalıların sosyalizm ve kapitalizme yönelik yaklaşımları incelendi. Sağcılar arasında 2010’dan bu yana ciddi bir değişim yaşanmadı. Muhafazakarların yüzde 72’si kapitalizme karşı olumlu bir yaklaşım sahibiyken sadece yüzde 17’si sosyalizm hakkında olumlu bir görüşe sahip.

Solda kapitalizmin kredisi eriyor

Solda ise konu ilginç bir hal alıyor. Sosyalizmin popülaritesi 2010’da yüzde 53’ten bugün yüzde 57’ye çıktı. Kapitalizme karşı yaklaşım ise ciddi bir düşüş yaşadı. Sadece iki yıl önce, 2016’da, sol görüşlü ABD’lilerin yüzde 56’sı kapitalizme karşı olumlu bir görüş sahibiyken bu oran şimdi yüzde 47’ye kadar düştü. Liberaller arasında kapitalizm hiç bu kadar düşük bir destek oranına sahip olmamıştı.

Gallup.com’da sonuçlar üzerine yorum yapan Frank Newport, “Demokratlar ve demokratik eğilimleri olan bağımsızlar arasında sosyalizmin nasıl görüldüğü mevcut siyasi ortamda özellikle önemli çünkü çoğu gözlemci Demokrat Parti’nin daha sosyalist bir yöne döndüğünü iddia ediyor.” diyor.

Tabii ki Gallup bu anketi en son yaptığında Barack Obama hala başkandı. Şimdi ise otel imparatorluğu, birçok yan işletmesi ve çalışanlarına verdiği düşük ücretlerle Başkan Donald Trump belki de kapitalizmin en kötü örneğini teşkil ediyor. Trump’ın güvenoyu oranı, Richard Nixon’ın 1974’teki istifasından hemen önceki seviyelere kadar düşmüş durumda.

Ekonomik değişimler de etkili

Ancak özellikle sol görüşlü gençler arasında kapitalizmden sosyalizme kayılması sadece Trump ile açıklanamaz. 2010’da sol görüşlü gençlerin yüzde 68’i kapitalizm hakkında olumlu görüşlere sahipken bu oran şu anda yüzde 45. 1970’lerden bu yana maaşlar enflasyona oranlandığında neredeyse hiç artış göstermedi. Ancak aynı dönemde yaşam maliyetleri fırladı. Öte yandan, 2009’dan beri ABD’nin en çok kazanan yüzde 1’lik kısmının (CEO’lar, şirket avukatları) gelirleri yüzde 85 arttı. Bir dönem güvenli sayılan ve sağlık sigortası gibi hakları olan konaklama ve idare işleri artık kontrat tabanlı modeller sebebiyle ne düzenli gelir ne de sosyal haklar sunuyor.

Ülkenin hükumeti Obamacare gibi popüler fikirlerin sosyalist olduğunu iddia ettikçe insanlar da sosyalizmin aslında akıllıca bir fikir olduğunu düşünmeye başlamış olabilir.

Kaynak: Fast Company

ABD'de yapılan bir ankete göre 2010 yılından beri sol görüşlü kişiler arasında sosyalizm güç kazanırken kapitalizme olan güven azalıyor. 2010'dan beri her iki yılda bir yapılan ankette sol görüşlü ABD vatandaşlarının sosyalizme olumlu yaklaşımının yüzde 53'ten 57'ye çıktığı, kapitalizm hakkındaki olumlu görüşlerinin ise sadece iki yılda yüzde 56'dan yüzde 47'ye düştüğü görüldü. Genç solcular arasında ise 2010'da yüzde 68 oranında olumlu karşılanan kapitalizme destek şu anda yüzde 45'e kadar gerilemiş durumda.

3 Yorum

  • Olması gereken olacak mı göreceğiz! Aslında ABD oldukça eski bir komünist tarihe sahip, onlara en büyük kötülüğü ise 20. yy başında ülkenin anahtarını, kapitalizmin en vahşi halini bu Dünya’ya yaşatan ailelere bıraktığı anlaşma ile Wilson olmuştur. John Steinbeck’in “Gazap Üzümleri” adlı eseri, o yıllar da yaşanan dramayı çok güzel bir şekilde aktarır. Zaten “wSJ’yi işgal et” eyleminde “onlar %1, biz ise %99″uz” diye bir slogan olsa da, bu %1’lik güruha karşı ABD ve Dünyanın diğer ülkeleri bu namussuzlara karşı nasıl bir örgüt geliştirememişler hala hayretler içindeyim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği