ABD yabancı arama izinlerini kabul edecek

Obama yönetimi, yurt dışındaki mahkemelerden gelecek e-posta inceleme ve konuşma dinleme taleplerinin ABD'de geçerli olmasının önünü açıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Obama yönetimi yabancı ülkelerin ABD’li teknoloji şirketlerine e-posta incelemek ve konuşma dinlemek için mahkeme kararı ile başvurabilmesinin önünü açan bir dizi anlaşma imzalamaya hazırlanıyor. Bu işlemler halihazırda mahremiyet, güvenlik, suç ve terörizm konularında pek çok tartışmanın konusu olmuş durumda.

Adalet Bakanlığı kıdemli yetkilisi Brad Wiegmann yönetimin attığı adımları Cuma günü, başkent Washington D.C.’de yapılan halka açık forumda açıkladı. Wiegmann’ın açıklamalarına göre bu alanda ilk anlaşma Birleşik Krallık ile yapılacak.

Mahkeme aksi yönde karar almıştı

Bu planlara dair açıklama, bir federal temyiz mahkemesinin yurt dışından alınan arama izinlerinin ABD’de Microsoft’a karşı kullanılamayacağına dair kararından bir gün sonra geldi. Mahkemenin Microsoft lehine verdiği karar Obama yönetimi tarafından önerilen suç ve terörizmle ilişkili durumlarda veri paylaşımı kurallarının önündeki en büyük engellerden birisi olabilir. Mahkemenin almış olduğu karar yeni düzenleme ile taban tabana zıt düşüyor.

Kuralların kabul edilmesi durumunda ise bazı şirketler müşterilerinin verilerini ABD dışında başka bir noktada depolayarak federal araştırmacıların bu verilere erişimini engelleyebilir. Adalet Bakanlığı Microsoft ile ilgili verilen kararı Yüce Divan’a taşımayı düşündüklerini ifade etti.

BN-OY157_0715mi_M_20160715174140

ABD Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki dönemde yurt dışındaki mahkemelerden, ABD'li teknoloji şirketlerine yönelik olarak gelecek arama ve inceleme izni talepleri kabul edilebilecek. Obama yönetimi bu konuda ilk anlaşmayı Birleşik Krallık yönetimi ile yapmaya hazırlanıyor. Ancak bu düzenleme, geçtiğimiz günlerde benzer bir talep konusunda Microsoft'u haklı bulan federal temyiz mahkemesinin aldığı kararla ters düşüyor. Adalet Bakanlığı bu kararı Yüce Divan'a taşımaya hazırlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği