ABD start-up’larında kurucuların yüzde 9’u kadın

ABD merkezli teknoloji girişimleri üstünde yürütülen bir araştırma çalışmasında kurucuların yüzde 9’unun kadın olduğu ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD start-up’larında kurucuların yüzde 9’unun kadın olduğu ortaya çıktı. ABD’deki start-up ekosisteminde girişim ve yatırımcıları değerlendiren RateMyInvestor isimli start-up’ın yayımladığı rapora göre, ülkedeki start-up’ların kurucularının yüzde 9,2’si kadınlardan oluşuyor. “ABD Start-up’larında Çeşitlilik” başlıklı araştırma ABD’deki start-up’larda çeşitlilik konusu değerlendiriliyor ve girişimcilerin profilleri çıkarılıyor.

RateMyInvestor’ın KPMG’ye dayandırdığı veri ABD’de 2017 yılında start-up’lara yapılan yatırım 84,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 135 girişim sermayesi şirketinin tohum seviyesinden D turu yatırımlara kadar değişen yatırımlara imza attı. Raporda 4 bin 475 start-up’ın 9 bin 874 kurucusuna dair verileri göz önünde bulunduruldu.

Start-up çalışanlarının yüzde 82’sinin tamamı erkek

Çalışmanın ayrıntılarına baktığımızda start-up kurucu ekiplerinin yüzde 42’sinin üç kurucudan oluştuğunu görüyoruz. Kurucuların yüzde 24’ük kısmı ise iki kişilik bir ekipten meydana geliyor.  Cinsiyet kırılımında ise yüzde 90,8 erkek ve yüzde 9,2’lik bir tablo söz konusu. Etnik kökende de benzer bir durum var: Beyaz (yüzde 77,1), Asyalı (yüzde 17,7), Ortadoğulu (yüzde 2,4), Latin (yüzde 1,8) ve siyahî (yüzde 1). Araştırmada start-up merkezlerinin bulunduğu yerler de değerlendirilyor ve yüzde 42,26 ile Silikon Vadisi öne çıkıyor. New York yüzde 13,55 ile ikinci ve Los Angeles da yüzde 6,9 ile üçüncü oluyor. Raporda  kurucuların yanı sıra çalışanların cinsiyet dağılımı da bulunuyor. Tamamı erkeklerden oluşan start-up’ların yüzde 82. Tamamı kadınlardan oluşan start-up’lar yüzde 6’da kalırken, kadın-erkek çalışanı olan start-up’lar yüzde 12 olarak belirleniyor.

RateMyInvestor raporunda yaptığı değerlendirme için topladığı verileri girişim sermayesi şirketlerinin internet siteleri, start-up kurucularının yaptıkları açıklamalar ve kurucularının kamuya açık sosyal medya profillerinden derlediğini aktardı. Araştırma için belirlenen tarih aralığı ise Ocak 2013-Aralık 2017  şeklinde paylaşıldı.

Kaynak:  RateMyInvestor

ABD start-up’larında kurucuların yüzde 9’unun kadın olduğu ortaya çıktı. RateMyInvestor isimli start-up’ın yayımladığı “ABD Start-up’larına Çeşitlilik” başlıklı araştırmada ABD’deki start-up’larda çeşitlilik konusu değerlendiriliyor ve girişimcilerin profilleri çıkarılıyor. Raporda 4 bin 475 start-up’ın 9 bin 874 kurucusuna dair verileri göz önünde bulunduruldu. Araştırmada cinsiyetin yanı sıra etnik köken, start-up'ın bulunduğu merkez ve kurucuların mezun üniversiteler gibi noktalar da dikkate alındı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği