ABD seçimlerini etkilemek için açılan Facebook hesapları kapatıldı

Kötü niyetli Facebook kullanıcıları, yüzlerce sahte hesap ve sayfa yaratarak ABD vatandaşlarının siyasi görüşlerini etkilemeye çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kötü niyetli Facebook kullanıcıları, yüzlerce sahte hesap ve sayfa yaratarak ABD vatandaşlarının siyasi görüşlerini etkilemeye çalışıyor. Facebook’un Perşembe günü paylaştığı blog yazısında 559 sayfanın ve 251 hesabın spam ve doğal olmayan hareketler kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi. Facebook bu hesapların kimler tarafından yönetildiğini açıklamadı ancak New York Times hesapların Amerikanlara ait olduğunu söyledi. Daha önce Rusya’dan benzer bir çalışma yapıldığı belirlenmiş ve önceki seçimlerde Donald Trump’ın seçilmesinde bu sayfaların rol oynadığı iddia edilmişti.

Facebook Siber Güvenlik Başkanı Nathaniel Gleicher “Birçok kişi sahte hesaplar kullanıyor ya da aynı isme sahip birden fazla hesabı yönetiyordu. Bu hesaplardan belirli grup ve sayfalarda sürekli paylaşım yapıldığı ve bu paylaşımların insanları belirli sitelere yönlendirdiği tespit edildi. Birçok hesap aynı teknikleri kullanarak içeriklerinin Facebook’ta normalde olduğundan daha popüler görünmesini sağladı. Diğerlerinin Facebook’u insanları sanki gerçek siyasi tartışmalar yürütülen forumlarmış gibi düşünmeye sevketmek için kullandığı tespit edildi.” ifadelerini kullandı.

Hem sağcı hem solcu sayfalar kapatıldı

New York Times’a göre silinen sayfalar arasında sağcı görüşleri savunan bir dille yalan haberler yayımlayan ‘Right Wing News’ adlı, bir sayfanın yanı sıra Resistance ve Reverb Press gibi sol görüşlü sayfalar bulunuyordu. Facebook kararları alırken sayfaların içeriğine değil, davranış biçimlerine bakıldığını söyledi. Haber içeriklerinin dilinin gerçek haberlerden çok farklı olmadığını belirten Facebook, bu sebeple şüpheli sayfaları ve hesapları belirlemek için alışılmadık davranış düzenlerine odaklanıldığını belirtti.

ABD’de birkaç hafta sonra dönem ortası seçimleri yapılacak. Hatta bazı eyaletlerde erken oylama başladı bile. Facebook’un bu sayfaları kaldırmakta bu kadar geç kalması pek çok kişi tarafından eleştirildi. Şirketin, insanların yanlış bilgilendirilmesiyle ilgilenmediği, sadece bir halkla ilişkiler krizinden korunmak için bu hamlede bulunduğu iddia edildi.

Kaynak: Business Insider

Kötü niyetli Facebook kullanıcıları, yüzlerce sahte hesap ve sayfa yaratarak ABD vatandaşlarının siyasi görüşlerini etkilemeye çalışıyor. Facebook'un Perşembe günü paylaştığı blog yazısında 559 sayfanın ve 251 hesabın spam ve doğal olmayan hareketler kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi. Daha önceki seçimlerde Rusya'dan benzer bir manipülasyon çalışması yürütüldüğü belirtilmişti. Şimdi ise kapatılan hesapların ABD vatandaşlarına ait olduğu ifade ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği