ABD seçimlerinde yaklaşık 700 bin kişi Rus propagandasına maruz kaldı

Twitter, 2016'da yapılan ABD Başkanlık Seçimi'ndeki Rus propagandası iddialarını doğruluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, geçtiğimiz günlerde Rus propaganda çabalarının 2016’daki ABD seçimlerini nasıl etkilediğiyle alakalı yeni bir istatistik paylaştı. Bu verilere göre, 677.775 kişinin 50 bin bot hesaptan yapılan gönderilere maruz kaldığı tespit edildi. Yapılan incelemelerde yeni keşfedilen bu bot hesapların Rus hükümetiyle bağlantısı olduğu bilinen Internet Research Agency adlı organizasyona ait olduğu sonucuna ulaşıldı.

Bu veriler ilk olarak Kasım ayında tamamlanmamış halde Facebook, Google ve Twitter platformlarını kullanarak Donald Trump’ı başkan seçtirmeyi amaçlayan Rus etkisini sorgulayan ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’ne sunulmuştu. Twitter ise yeni verilerle daha fazla hesap bulduğunu ve Rus siber istihbarat mücadelesi üzerine yeni bilgiler elde ettiğini söylüyor.

Paylaşılan blog yazısında istatistiklerle ilgili “Şeffaflığa olan bağlılığımıza uygun olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde seçim sürecinde bu hesaplardan birisini takip eden, o hesaplardan retweet yapan veya bir tweet’i beğenen 677.775 kişiye bildirim e-posta gönderiyoruz” denildi. Ayrıca şüpheli hesapları otomatik belirleme metotlarını geliştirdiklerini ve üçüncü parti uygulamaların çok sayıda bot hesabı kontrol etmesini engellemek için güvenlik önlemlerini artırdıklarını belirtildi. Bu yeni metot ve önlemlerle Aralık 2017’de 6,4 milyon sahte hesap tespit edildiği ve milyonlarca şüpheli tweet atan  220 bin üçüncü parti uygulamasının silindiği de açıklamadan önemli bir detay.

Kaynak: The Verge

Twitter'ın paylaştığı verilere göre, 2016 ABD Başkanlık Seçimi öncesinde 677.775 kişi Rus propaganda hesaplarına maruz kaldı. Gönderilen kaynağı olan 50 bin bot hesabın Rus hükümetiyle bağlantısı olduğu bilinen Internet Research Agency adlı organizasyona ait olduğu sonucuna ulaşıldı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği