ABD ordusu kışlalarını dünyanın en büyük 3D yazıcısıyla inşa ediyor

ABD Deniz Piyade Birliği Sistem Yönetimi 3D yazıcı kullanarak iki günden kısa bir süre içinde beton bir kışla prototipi inşa etti. 

Haber Özeti

Tam Sürüm

3D baskı yöntemiyle inşaat, askeriye için uygun bir yöntem gibi duruyor. Yeni gelişmekte olan teknoloji nispeten taşınabilir ve ucuz. Ayrıca askerleri güvenli bir kışlaya yerleştirerek canlarını koruma konusunda da başarılı. Bunları göz önünde bulunduran ABD Deniz Piyade Birliği Sistem Yönetimi (MSCS) ‘dünyanın en büyük 3D yazıcısı’ olarak adlandırdıkları cihazı kullanarak iki günden kısa bir süre içinde beton bir kışla prototipi inşa etti.

MSCS Katmanlı İmalat Ekibi, I Marine Seferi Kuvvetler ile iş birliği yaparak ABD ordusunun Illinois’deki Mühendislik Ar-Ge Merkezi’nde ilk kışla prototipini hazırladı.

40 saatte bir kulübe

3D yazıcı, yaklaşık 46 metrekarelik basit bir kışla kulübesi inşa etmek için kullanıldı. MSCS normalde benzer bir ahşap kulübenin 10 adet askerin 5 gün boyunca çalışması ile inşa edildiğini, 3D yazıcının ise beton bir kulübeyi sadece 40 saatte tamamladığını söylüyor.

Ekip öncelikle bir bilgisayar modeliyle ve bir 3D yazıcıyla işe başladı. Baskı işlemi başladığında, inşaat daha önce gördüğümüz 3D yazıcıyla gerçekleştirilen inşaat işlerinden çok da farklı değildi. Bir ucun içinden geçen çimento, kat kat dökülerek kulübenin duvarlarını oluşturdu. Çatı, pencere ve kapıların nasıl eklendiği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu eklemelerin el ile yapılmış olabileceği sanılıyor.

Deniz Piyade Birliği şu anda bu teknolojinin sahada nasıl kullanılabileceğini ve üretim sürecinin nasıl daha rafine hale getirilebileceğini araştırıyor. Önerilerden biri çimento karıştırma ve pompalama işleminin otomatize edilmesi yönünde. Böylece üretim süresinin hızlandırılabileceği ve toplamda sadece bir gün içinde inşaatın tamamlanabileceği düşünülüyor.

Yerel halka ev inşa etmek için de kullanılabilir

MSCS’den Yüzbaşı Matthew Friedell “Aktif ya da simülasyon mücadele ortamlarında piyadelerimizin ellerinde çekiç ve kerestelerle uğraşmalarını istemiyoruz. Talep üzerine bina inşa edebilen bir beton yazıcısına sahip olmak okyanus ötesinde görevini yürüten askerlerimiz için büyük bir avantaj olacaktır.” diyor.

MSCS bu teknolojiyi askeri operasyonların yanı sıra insani yardım çalışmaları için de kullanmak istiyor. Friedell “Bu sayede yerel halkın barınması için de evler inşa edebiliriz. Bu yöntem düşük maliyetli ve kullanımı kolay olduğu için yerel halkla iş birliği yapmamıza ve iyi ilişkiler kurmamıza yardımcı olacaktır. Daha iyi yapılar, evler ve operasyon üslerini daha az iş gücü kullanarak ve daha az askerimizi tehlikeye sokarak üretebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: New Atlas

ABD Deniz Piyade Birliği Sistem Yönetimi (MSCS) ‘dünyanın en büyük 3D yazıcısı’ olarak adlandırdıkları cihazı kullanarak iki günden kısa bir süre içinde beton bir kışla prototipi inşa etti. 3D yazıcı, yaklaşık 46 metrekarelik basit bir kışla kulübesi inşa etmek için kullanıldı. MSCS normalde benzer bir ahşap kulübenin 10 adet askerin 5 gün boyunca çalışması ile inşa edildiğini, 3D yazıcının ise beton bir kulübeyi sadece 40 saatte tamamladığını söylüyor. Deniz Piyade Birliği şu anda bu teknolojinin sahada nasıl kullanılabileceğini ve üretim sürecinin nasıl daha rafine hale getirilebileceğini araştırıyor. Önerilerden biri çimento karıştırma ve pompalama işleminin otomatize edilmesi yönünde. Böylece üretim süresinin hızlandırılabileceği ve toplamda sadece bir gün içinde inşaatın tamamlanabileceği düşünülüyor.Yorumunuz: