ABD boyutunda bir orman iklim değişikliğini durdurabilir

İsviçreli araştırmacılar, ABD büyüklüğünde bir ormanın iklim değişikliğini durdurabileceğini öne süren bir araştırma yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçre’deki Crowther Lab’da çalışan araştırmacılar, ABD büyüklüğünde bir ormanın iklim değişikliğini durdurabileceğini öne sürüyor.

Araştırmacılara göre bu büyüklükte bir orman, 205 milyar ton karbonu emebilir. Araştırma raporunun baş yazarı Profesör Tom Crowther “Ormanları iyileştirmenin iklim değişikliğiyle başa çıkmak açısından işe yarayabileceğini biliyorduk ancak bunun ne gibi bir etkisi olacağını bilimsel açıdan bilmiyorduk. Yaptığımız araştırma, ormanlaştırmanın en iyi iklim değişikliği çözümü olduğunu gösteriyor. Ancak sonuç almak için uzun yıllar beklememiz gerekiyor. Bu yüzden halihazırdaki ormanları korumak hayati önem taşıyor. Fosil yakıtları ekonomimizden yavaş yavaş uzaklaştırmak da önemli.” dedi.

Araştırmayı gerçekleştirmek için ormandan tundraya, savandan sık ormanlara kadar çeşitli ağaç türleriyle kaplı bölgelerin doğal düzeylerini değerlendirmek amacıyla 80 bin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü analiz edildi. Daha sonra makine öğrenimi kullanarak her bir bölgedeki ağaç miktarı belirlenip “insan aktiviteleri devre dışı bırakılabilseydi o bölgede ne kadar ağaç olurdu?” sorusunun cevabı arandı. Aslında ağaçlar için uygun olan yerlerin çoğu şehir kurmak ve tarım yapmak için kullanılıyor.

Araştırmayı uçuk bulan uzmanlar da var

Yapılan araştırmanın sonuçlarını fazla iyimser bulan iklim değişikliği uzmanları da var. Mesela Londra Üniversitesi Akademisi’nden Profesör Simon Lewis “Oluşturulacak yeni orman alanlarının 200 milyar ton karbon emebileceğini söylemek uçuk bir tahmin. Yeni ormanlar karbon salınımını azaltmakta rol oynayabilir ancak iklimi sabitlemenin tek yolu, sera gazı salınımlarını sıfıra indirmek.” diyor.

Kaynak: News Sky

İsviçre'deki Crowther Lab'da çalışan araştırmacılar, ABD büyüklüğünde bir ormanın iklim değişikliğini durdurabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılara göre bu büyüklükte bir orman, 205 milyar ton karbonu emebilir. Ormanlaştırmanın en iyi iklim değişikliği çözümü olduğunu söyleyen araştırmacılar, halihazırdaki ormanları korumanın hayati önem taşıdığından da bahsetti. Yapılan araştırmanın sonuçlarını fazla iyimser bulan iklim değişikliği uzmanları da var. Mesela Londra Üniversitesi Akademisi'nden Profesör Simon Lewis "Oluşturulacak yeni orman alanlarının 200 milyar ton karbon emebileceğini söylemek uçuk bir tahmin. Yeni ormanlar karbon salınımını azaltmakta rol oynayabilir ancak iklimi sabitlemenin tek yolu, sera gazı salınımlarını sıfıra indirmek." diyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği