80 plastik poşet yiyen balina hayatını kaybetti

Plastik poşet kullanımının en fazla olduğu ülkelerden biri olan Tayland’da bir balina, 80 tane poşet yutmasının ardından bütün çabalara rağmen can verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Tayland’da bir balina, 80’den fazla poşet yutmasının ardından iyileşemeyince hayatını kaybetti. Tayland Deniz ve Kıyı Kaynakları Departmanı’nın açıklamasına göre küçük pilot balina Tayland-Malezya sınırındaki dar bir kanalda bulunduğunda cansız gibiydi. Bir veteriner grubu balinaya müdahale etmiş olsa da balina Cuma öğleden sonra öldü.

Yapılan otopside balinanın midesinden toplamda yaklaşık 8 kilogramlık 80 adet plastik poşet çıktığı belirtildi. Balina ilk kez Pazartesi günü fark edildiğinde insanlar hayvanı suyun yüzeyinde tutmak için dubalar, güneşten korumak için ise şemsiyeler kullandı. Kurtarma teşebbüsünün ardından balinanın beş adet poşet kustuğu fark edildi.

Yemek yemesine engel oluyordu

Kasetsart Üniversitesi’nde çalışan Deniz Biyoloğu ve okutman Thon Thamrongnawasawat, balinanın vücudunun önceden yuttuğu poşetler yüzünden herhangi bir besin kabul edemediğini açıkladı.

Tayland, dünyada plastik poşet kullanımının en fazla olduğu ülkelerden biri. Thon, aralarında pilot balina, deniz kaplumbağası ve yunus gibi hayvanların bulunduğu en az 300 deniz hayvanının her yıl plastik poşet yuttukları için can verdiklerini söylüyor. Yaşanan son olay Taylandlı internet kullanıcılarında hem empati hem de kızgınlık uyandırdı. Bir Twitter kullanıcısı “Hiç kimseye bir kötülüğü dokunmamış olan, sadece insanların yaptığı şeylerin cezasını çekmek zorunda kalan bu hayvan için çok üzgünüm.” şeklinde bir tweet attı.

Kaynak: The Guardian

İnsanlık olarak yaptıklarımızın sonuçlarını bir kez daha düşünmemiz gerektiğini hatırlatan bir olay yaşandı. Tayland-Malezya sınırındaki dar bir kanalda neredeyse ölü halde bulunan bir pilot balinayı kurtarmaya çalışan veteriner ekibi, balinanın yaklaşık 8 kilogramlık 80 adet poşet yutmuş olduğunu açıkladı. Dünyada plastik poşet kullanımında ilk sıralarda yer alan Tayland’da her yıl en az 300 deniz canlısı plastik poşet yuttukları için can veriyor.3 yanıt

  1. Mandroid avatarı
    Mandroid

    Bir yandan teknolojik atılımlar, diğer yandan ise bu tür haberler. Dünya iyiye mi gidiyor kötüye mi?

Yorumunuz: