5 bin robot evreni yeniden çizecek

Lawrence Berkeley National Laboratory’deki bilimciler tarafından üretilecek robotlar, uzaya ışıklar yansıtarak şimdiye dek görülmemiş bir harita oluşturacak

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı (LBL)’deki bilimcilerin denetimindeki [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]5 bin robot, zamanda 11 milyar yıl öncesini araştıracak.[/inlinetweet] Araştırmaların sonuçları evren hakkındaki en önemli ve en eski bilmeceleri çözmemize yardımcı olabilir. ABD Enerji Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde projeye yeşil ışık yaktı.

Yaklaşık 25 cm uzunluğunda ve parmak kalınlığındaki silindirik robotlar, beş yıl boyunca galaksilere fiber optik kablolar doğrultarak gökyüzünün devasa bir üç boyutlu haritasını oluşturacak. Bu sayede, şu anki iki boyutlu haritalarımıza yeni bir boyut eklenecek.

Bütün bunlar, Tucson yakınlarındaki Kitt Peak Milli Rasathanesi’nde inşa edilecek ve 2019 yılında gözlem yapmaya başlayacak olan DESI’nin (Dark Energy Spectroscopic Instrument) bir parçası.

Pek çok alanda detaylı bilgi

Basın açıklamasına göre bu harita galaksilere, yıldızlara ve yıldızsı gökcisimlerine ışık tutarak bizim gezegenimizden ne kadar hızlı bir şekilde uzaklaştıklarını anlamamıza yardımcı olacak. Ayrıca, galaksinin evrimi, karanlık madde, karanlık enerjinin doğası gibi evrenin genişlemesini hızlandıran konular hakkında detaylı bilgiler sunacak.

DESI’de çalışan bilimcilerden biri olan Brenna Flaugher, yayınlanan açıklamada, “Enerji Bakanlığı’nın DESI gibi yeni araçlar oluşturması, evrenimizin oluşumunu daha iyi anlamamızı sağlayan adımlar atmamızı sağlayacak.” dedi.

Kaynak: World Economic Forum

Üretilecek 5 bin adet robot, zamanda 11 milyar yıl öncesini araştırarak daha önce hiç hazırlanmamış bir harita oluşturacak. Yaklaşık 25 cm uzunluğunda ve parmak kalınlığındaki robotlar, fiber optik kablolar yardımıyla uzayın üç boyutlu bir haritasını oluşturacak. Bu üç boyutlu haritanın evreni daha iyi anlamamıza yardımcı olması bekleniyor

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği