3.500 Euro’ya şehir aracı: Provocator

Rus girişim Mirrow’un tasarladığı şehir aracı Provocator sadece 2,7 metre uzunluğuna 4 adet koltuk sığdırabilmek için kapıları ve bagajı yeniden tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde şehirlerde kullanılmak için tasarlanan küçük araçlar genellikle daha büyük modellerin küçültülmüş versiyonu. Bu otomobillerin tasarımında, boyutu küçültmek dışında çok fazla yenilik yapılmıyor. Bir Rus girişimi olan Mirrow bu durumu değiştirmek için harekete geçti.

Mirrow Provocator modelinin tasarımı diğer otomobillerden oldukça farklı. Neredeyse her otomobilde aynı olan kapı tasarımını tamamen değiştiren aracın kapıları yanda değil, arkada. Aracın arka kapısı açıldığında yolcuların karşısına küçük bir koridor ve bu koridorun yanlarında bulunan 4 adet koltuk çıkıyor. Yolcular bagajlarını da koridordaki boşluğa koyuyor. Böylece bagaj için ayrıca bir alan ayırmaya gerek kalmıyor.

mirrow-provocator-city-car-21

2,7 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindeki aracın oranları diğer şehir araçlarına hiç benzemiyor. Aracın eni neredeyse Mercedes’in GLE modeli ile aynı ancak boyu Smart ForTwo‘ya eşit. Araçta bagaj bölümü bulunmadığı için Smart’ın 2 koltuk sığdırdığı alana Provocator 4 koltuk sığdırabiliyor. Bir arazi aracı kadar geniş olan Provocator’ın koridoru da yolcuların rahatını herhangi bir şekilde bozmuyor.

Darbelere dayanıklı

Ralli arabalarında bulunan kafeslere benzeyen hafif ama sağlam iskeletiyle Provocator yolcularını her yönden gelebilecek darbelere karşı koruyor. Genellikle önden gelen darbelerde en ciddi problem aracın motorunun yolculara zarar vermesidir. Provocator’ın motoru ise orta koridor ile aynı hizada olduğu için bir darbe sırasında yolculara zarar verme ihtimali oldukça düşük. Güvenliğe bu kadar önem veren aracın ABS, ESP ve hava yastığını opsiyonel olarak sunması ise ilginç.

mirrow-provocator-city-car-9

Farklı seçeneklerle sunulacak

Araç farklı motor seçenekleri ile satışa sunulacak. 1.5 litrelik turboşarjlı benzinli ve dizel motor o-100 km hıza 8.7 saniyede ulaşabilecek. Mirrow ayrıca hibrit ve elektrikli motor seçenekleri de sunmayı planlıyor. Bu motorların da tek şarjda 400 km yol alabilmesi hedefleniyor.

mirrow-provocator-city-car-28

Küçük alanını akıllıca kullanan araç şehir kullanımı için oldukça ideal olacak. Bu durumun farkında olan Mirrow aracın taksi olarak kullanılması için de bir tasarım geliştirmiş. 70 santim daha uzun olan bu tasarımda aracın arkasına iki yeni koltuk eklenmiş. Böylece araç 5 yolcu taşıyabilen konforlu bir taksiye dönüştürülmüş.

Mirrow bu yıl içerisinde araca dair daha detaylı teknik bilgiler verileceğini ifade ediyor. Aracın 3.500-4.500 Avro (11.750-15.100 TL) olarak gösterilen fiyatı da gelecekte netlik kazanacak.

Rus otomobil üreticisi Mirrow, Provocator adlı 2,7 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde bir otomobil tasarladı. Arka bagajı ve yan kapıları bulunmayan araca arkadaki kapıdan biniliyor. Bagajlar ise ortadaki koridora yerleştiriliyor.Yorumunuz: