2018’de Google’da en çok aradıklarımız

Google Trendler, yılın özeti niteliğinde bir videonun eşliğinde bu yıl hangi ülkenin hangi terimleri aradığına dair listeler yayımladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouTube’un 2018 Rewind videosunun beğeni oranının yüzde 20’nin bile altına düştüğü günlerde Alphabet’in bir diğer şirketi Google, yılın nabzını YouTube’dan çok daha iyi tutan 2 dakikalık bir video yayınladı. Google Trendler tarafından hazırlanan video, insanların bu yıl Google üzerinde neleri aradığını gösterirken bir yandan da ilgili olayların videolarından oluşan bir kolaj sunuyor. Videoda, işitme cihazı sayesinde ilk kez annesinin sesini duyan bir bebekten, yıl içinde hayatını kaybeden Stephen Hawking’in ses kaydına kadar pek çok duygusal an yer alıyor. Aynı zamanda zafer kazanan atletlerin coşkusu, babalarına Fortnite dansı öğreten çocukların neşesi ve sahibinin sihir gösterisi sırasında kaybolduğunu fark eden köpeğin şaşkınlığı gibi bir çok eğlenceli anı da barındıran video gerçekten yılın özeti niteliğinde.

Videoda tüm dünyanın yakından takip ettiği, mağarada hapsolan Taylandlı çocuklar gibi olayların yanı sıra ABD’deki ara seçimler gibi daha yerel gelişmeler de kendine yer buldu.

Türkiye’nin en çok aranan dizileri

Google Trendler bu videonun yanı sıra hangi ülkede en çok hangi aramaların yapıldığını da listeledi. Aramalar dizi, genel aramalar, kişiler ve ‘nasıl yapılır?’ kategorilerinde listelendi. Buna göre Türkiye’de 2018 yılında en çok aranan dizi ‘Sen Anlat Karadeniz’ oldu. İkinci sırayı Çukur dizisi alırken, Ufak Tefek Cinayetler de üçüncü oldu. Bir Zamanlar Çukurova ve Erkenci Kuş dizileri de ilk 5’teki diğer diziler oldu.

En çok aranan terimler

Türkiye’nin 2018’de en çok ilgilendiği konuların başında ise Dolar geldi. Nisan’ın başından itibaren hızla yükselen Dolar’ın nereye kadar çıkacağı sürekli merak konusuydu. Ağustos’ta zirve yapan Dolar kuru daha sonra düzenli olarak düşüşe geçti. Bu hızlı değişimler Türk halkının ilgisini uyandırdı.

2018’de gündemi kısa süreliğine de olsa çok fazla meşgul eden gelişmelerden biri de e-Devlet üzerinden soy ağacı bilgisinin açıklanmasıydı. Kökenleri hakkında bilgi almak isteyen birçok kişi sisteme yüklenince e-Devlet servisi günlerce hizmet veremez hale geldi. Anadolu gibi tarih boyunca birçok medeniyetin yaşadığı topraklarda yaşayınca insan haliyle atalarının nereden gelip nereye gittiğini merak ediyor tabii ki.

Türkiye’de 2018’in en çok aranan olayları arasında -biz katılamamış olsak da- Dünya Kupası üçüncü sırada yer aldı. Ülkecek katıldığımız genel seçimler ise beşinci sırada kaldı. En çok aranan dördüncü terim ise e-müfredat oldu. Dolar ve Dünya Kupası aramalarının üst sıralarda yer almasının sebeplerinden biri de Google’ın bu terimler arandığı zaman kullanıcılara sadece site değil aynı zamanda bu terimler hakkında bilgi de vermesi olabilir.

2018’de kaybettiklerimiz ve futbol

11 Mart’ta yaşanan uçak kazasında hayatını kaybeden Mina Başaran bu yıl Türkiye’de, Google üzerinde en çok aranan kişi oldu. Başaran Yatırım Holding’in sahibi Hüseyin Başaran’ın kızı kazanın ardından uzun süre konuşulmuştu. İkinci sırada da yine genç yaşta hayatını kaybeden Arda Öziri bulunuyor. Son olarak Diriliş:Ertuğrul dizisinde yer alan oyuncu motosiklet kazasında hayatını kaybetmişti. Yine bu yıl hayatını kaybeden usta oyuncu Münir Özkul da Google’da en çok aranan kişiler arasında yer aldı. İlk 5’teki diğer isimler ise Fenerbahçe’nin başkanlığına seçilen Ali Koç ve rekor bir bedelle İngiltere’nin Everton takımına transfer olan futbolcu Cenk Tosun oldu.

Yemek kitabı olarak Google

Bu yıl Google’a nasıl yapıldığını sorduğumuz şeyler listesinin tamamı yemeklerden oluşuyor. Zengin mutfağımızı daha da zenginleştirmek için ziron (siron), mıhlama, tiramisu, pizza ve Brüksel lahanasını nasıl hazırlayacağımızı öğrenmek için Google’a sıkça danıştık.

Tüm dünyada en çok aranan terimleri görmek ve diğer ülkelerin en çok arananlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Google Trendler, yılın özeti niteliğinde bir videonun eşliğinde bu yıl hangi ülkenin hangi terimleri aradığına dair listeler yayımladı. Listelere göre Türkiye'de en çok aranan dizi 'Sen Anlat Karadeniz'; en çok aranan terim 'Dolar', en çok merak edilen kişi 'Mina Başaran' en çok aranan yemek tarifi ise 'Ziron' oldu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği