14 yıllık embriyodan bebek doğdu

Bu hafta, İran’da 14 yıllık donmuş bir embriyodan sağlıklı bir kız dünyaya geldi. Doğumun ardından bebek ve annenin de sağlıklı olduğu bildirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu hafta, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]İran’ın İsfahan şehrinde 14 yıllık donmuş bir embriyodan sağlıklı bir kız dünyaya geldi.[/inlinetweet] Dr. Asadollah Kalantari’nin kurucusu olduğu doğum merkezi Isfahan Fertility & Infertility Center’da (IFIC) doğan bebek ve daha önce Hodgkin lenfoma tanısı konulan (ve iyileşen) annenin de sağlıklı olduğu bildirildi.

Annenin 25 yıl önce iki dış gebelik yaşadığını ve ardından doğurganlığını yitirdiğini belirten Kalantari, 2003 yılında annenin rahmine embriyo yerleştirildiğini ama bunun da başarılı olmadığını söyledi. Bu doğumu mümkün kılan ise İsfahan’daki doğum merkezinde o esnada alınan 100 bin embriyonun dondurularak saklanması.

Dr. Kalantari bu bebeğin, bu kadar uzun süre dondurulmuş bir embriyo ile doğan ilk bebek olduğunu ve buna en yakın örneğin 11,5 yıllık bir embriyo ile olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Muslim Press

Bu hafta, İran’ın İsfahan şehrinde 14 yıllık donmuş bir embriyodan sağlıklı bir kız dünyaya geldi. Doğumun ardından bebek ve annenin sağlıklı olduğu bildirildi. 25 yıl önce geçirdiği iki dış gebeliğin ardından doğurganlığını yitiren anne, 2003 yılında tedavi görmüş, fakat tedavi başarılı olmamış. O zamandan beri doğum merkezinde saklanan embriyoların tekrar rahme yerleştirilmesiyle bu sefer doğum gerçekleşti.3 yanıt

  1. hastadoktor avatarı
    hastadoktor

    tıp inanılmaz gelişti artık hiçbir habere şaşıramıyorum

Yorumunuz: