Avustralya’da bir buçuk yumurta ikizleri dünyaya geldi.

Avustralya’da gerçekleşen bir doğumda, ikizlerin iki farklı sperm tarafından döllendikten sonra bölünen bir yumurta hücresinden doğduğu belirlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Genelde insanlarda iki çeşit ikiz görülür: tek yumurta ikizi (özdeş) ve çift yumurta ikizi. Ancak araştırmacılar Avustralya’da, çok nadir rastlanan ara tür ikizler doğduğunu açıkladı. Yarı özdeş ya da bir buçuk yumurta ikizi olarak adlandırılan bu tarz ikizlere daha önce sadece bir kez rastlanmıştı. Avustralya’daki ikizleri bu durumun hamilelik sırasında tespit edilmesinin ilk örneği olarak kayda geçti.

Yumurta iki sperm tarafından dölleniyor

Çift yumurta ikizlerinde annenin iki farklı yumurtası iki farklı sperm tarafından dölleniyor. Sonuçta DNA’larının yarısını paylaşan iki çocuk dünyaya geliyor. Tek yumurta ikizlerinde ise annenin bir yumurtası bir sperm tarafından döllendikten sonra ikiye bölünüyor ve aynı DNA’ya sahip iki tane embriyo oluşuyor. Tek yumurta ikizleri yüzde 100 aynı genlere sahip olduğu için daima aynı cinsiyette oluyor.

Çok nadir görülen üçüncü ara durumda ise yarı özdeş, bir buçuk yumurta ikizleri dünyaya geliyor. Bu durum, annenin bir yumurtasının iki farklı sperm tarafından döllenmesi ile oluşuyor. Genellikle bir yumurta birden fazla spermle döllendiğinde farklı genler taşıdığı için gelişemiyor ve bu embriyolar hayatta kalamıyor. Ama iki farklı sperm tarafından döllenen yumurta, o sırada ikiye bölünürse ikizlerin anne tarafından aldıkları genler yüzde 100 aynı oluyor ama baba tarafından alınan genlerin bir kısmı farklı oluyor. Bu sebeple ikizlerde yüzde 75 civarında ortak gen gözleniyor.

Soldan sağa: çift yumurta ikizi, tek yumurta ikizi ve bir buçuk yumurta ikizi.

İkiz bebeklerin dünyaya gelme ihtimali binde 12 gibi düşük bir ihtimal. Yarı özdeş ikizlerin doğma ihtimali ise çok çok daha düşük. İlk bilinen durum 2007’de ABD’de kaydedilmişti. Avustralya’daki durum ikinci örnek oldu. ABD’deki ikizlerin başlangıçta tek yumurta ikizi olduğu sanılıyordu. Ancak doğumdan sonra bebeklerden birinin interseks (hem dişi hem erkek cinsiyet özelliklerine sahip) olduğu tespit edildi. Tek yumurta ikizlerinde farklı cinsiyet görülemeyeceği için doktorlar bebeklerin yarı özdeş ikizler olduğunu anladı.

Tek yumurta ikizi bekleniyordu

Araştırmayı yöneten Prof. Nicholas Fisk, annenin hamileliğin altıncı haftasında çekilen ultrason görüntülerinde tek bir plasenta içinde amniyotik keseler taşıdığını ve tek yumurta ikizleri beklediğini, ancak 14. haftada çekilen görüntülerde ikizlerden birinin dişi diğerinin erkek olduğunun belirlendiğini söyledi. Durumu doğrulamak için her bir fetüsün amniyotik kesesinden alınan örneklerde yapılan DNA testinde bebeklerin annelerinden aldıkları DNA’nın tamamını, babalarından aldıkları DNA’nın ise yüzde 78’ini paylaştıkları belirlendi. Toplamda genlerin yüzde 89’u aynıydı.

Ekip daha sonra benzer durumların geçmişte de yaşanıp yaşanmadığını belirlemeye çalıştı ama ABD’deki örnek dışında kayıtlarda başka bir örneğe rastlanmadı. 968 ikizin genetik verilerini inceleyen doktorlar hiçbirinde ikizlerin yarı özdeş olabileceğine dair bir veri belirleyemedi. Araştırmacılar bu araştırmanın 4 yıl önce gerçekleştiğini ve çocukların şu anda sağlıklı, mutlu ve normal gelişime sahip şekilde yaşamlarına devam ettiğini söyledi.

Kaynak: New Atlas

Araştırmacılar, Avustralya’da, çok nadir rastlanan ara tür ikizler doğduğunu açıkladı. Yarı özdeş ya da bir buçuk yumurta ikizi olarak adlandırılan bu tarz ikizlere daha önce sadece bir kez rastlanmıştı. Avustralya’daki ikizleri bu durumun hamilelik sırasında tespit edilmesinin ilk örneği olarak kayda geçti. Çift yumurta ikizlerinde annenin iki farklı yumurtası iki farklı sperm tarafından dölleniyor. Sonuçta DNA’larının yarısını paylaşan iki çocuk dünyaya geliyor. Tek yumurta ikizlerinde ise annenin bir yumurtası bir sperm tarafından döllendikten sonra ikiye bölünüyor ve aynı DNA’ya sahip iki tane embriyo oluşuyor. Tek yumurta ikizleri yüzde 100 aynı genlere sahip olduğu için daima aynı cinsiyette oluyor. Çok nadir görülen üçüncü ara durumda ise yarı özdeş, bir buçuk yumurta ikizleri dünyaya geliyor. Bu durum, annenin bir yumurtasının iki farklı sperm tarafından döllenmesi ile oluşuyor. Genellikle bir yumurta birden fazla spermle döllendiğinde farklı genler taşıdığı için gelişemiyor ve bu embriyolar hayatta kalamıyor. Ama iki farklı sperm tarafından döllenen yumurta, o sırada ikiye bölünürse ikizlerin anne tarafından aldıkları genler yüzde 100 aynı oluyor ama baba tarafından alınan genlerin bir kısmı farklı oluyor. Bu sebeple ikizlerde yüzde 75 civarında ortak gen gözleniyor.Yorumunuz: