4 yıl önce ölen çiftin bebeği ‘doğdu’

Çin’de 2013’te trafik kazasında hayatını kaybeden çiftin bebeği, uzun süren hukuk mücadelesinin ardından dünyaya geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin medyasında yer alan habere göre 4 yıl önce ölen çiftin bebeği taşıyıcı anne sayesinde dünyaya geldi.

Shen Jie ve Liu Xi çifti evliliklerinin ikinci yılında tüp bebek yöntemini denemeye karar verdiler. Ancak döllenmiş embriyoların nakledilmesinden 5 gün önce çift bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

2013 yılında gerçekleşen bu trafik kazasından sonra Shen ve Liu’nun aileleri dondurulmuş haldeki 4 embriyonun hakları için karmaşık ve emsali olmayan bir hukuk mücadelesi verdi. 2017 yılının başında iki aile de embriyoların velayetini kazandı. Ancak Çin’de taşıyıcı annelik yasak olduğu için aile bir ajansın yardımıyla bu konu üzerine herhangi bir düzenlemenin olmadığı Laos‘a taşıyıcı bir anne bulma amacıyla gitti.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Shen ve Liu’nun oğlu Guangzhou’daki bir hastanede doğdu. Liu’nun annesi torununa Çince’de “tatlı” anlamına gelen Tiantian ismini verdi. Doğumdan sonra ailelerin hukuki sorunları ise devam etti. Doğan bebeğin velayetini ellerinde tutabilmeleri için DNA testi ile bağlarının kanıtlanması zorunlu kılındı.

Shen ve Liu’nun aileleri Tiantian’a geçmişini nasıl anlatacakları konusunda kararsızlar. Dede Shen Xinan, çocuk büyüyene kadar ailesinin yurt dışında olduğunu söylemeyi düşündüklerini belirtti ve şunları söyledi:

“Bu çocuk doğuştan üzgün olmaya mahkum. Diğer bebeklerin babası ve annesi var ama onun yok. Gelecekte kesinlikle ona anlatacağız. Nasıl anlatmayalım?”

Kaynak: The Guardian

Çin medyasında yer alan habere göre 4 yıl önce ölen çiftin bebeği taşıyıcı anne sayesinde dünyaya geldi.

Shen Jie ve Liu Xi çifti evliliklerinin ikinci yılında tüp bebek yöntemini denemeye karar verdiler. Ancak döllenmiş embriyoların nakledilmesinden 5 gün önce çift bir araba kazasında hayatını kaybetti. 4 yıllık hukuki mücadelenin ardından Shen ve Lui’nun aileleri embriyoların velayetini kazandılar. Aile, bir ajansın yardımıyla Laos’ta taşıyıcı bir anne buldu ve Çince’de “tatlı” anlamına gelen Tiantian dünyaya geldi.Yorumunuz: