10 yıl içinde kalp nakline gerek kalmayabilir

Kıdemli bir kalp cerrahının açıklamasına göre, çok az insanın işine yaradığı gerekçesiyle önümüzdeki 10 yıl içinde artık kalp nakli yapılmayabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kıdemli bir kalp cerrahının açıklamasına göre, çok az insanın işine yaradığı gerekçesiyle önümüzdeki 10 yıl içinde artık kalp nakli yapılmayabilir.

Güney Afrikalı kalp cerrahı Christiaan Barnard’ın ilk kalp naklini gerçekleştirmesinin 50. yıl dönümünde Profesör Stephen Westaby, artık kök hücre tedavisine ve yapay kalplere geçilmesi gerektiğini söyledi. Şu anda Britanya’da 65 yaş altı yaklaşık 15 bin insan kalp nakli bekliyor fakat yıllık olarak sadece 150 kadar organ bulunabiliyor. İngiliz Kalp Vakfı (BHF) tarafından yakın zamanda yayımlanan rakamlara göre, kalp nakli bekleyen hastaların oranı son 10 yılda yüzde 162 yükseldi.

Organ bağışı çok yetersiz

Oxford’daki John Radcliffe Hastanesi’nde çalışan Profesör Westaby, “Ben kalp naklini destekleyen biriyim. Kimi hastalar kalp nakli sayesinde 20 yıl kadar gayet sağlıklı şekilde yaşayabiliyor fakat şu anda nakil bekleyenlerin sadece yüzde 1’ine yetebiliyoruz. Bir toplum, öncelikle birinin ölüp daha sonra başka bir hastanın ölen kişi sayesinde iyileşmesini nasıl kabullenebilir? Sanıyorum ki 10 yıl içinde konjenital kalp hastalıkları (sadece yeni bir kalp vasıtasıyla iyileştirilebilen hastalıklar) olan kişiler hariç artık kalp nakli yapılmayacak. Yapay kalp ve kök hücre tedavisi kombinasyonu daha fazla insana yardım edebilecek bir çözüm oluşturuyor.” diyor.

Profesör Westaby, bypass ameliyatındaki kişilerin kalplerine kök hücre enjekte ederek zarar görmüş kalp dokusunu düzeltip yaşam kalitesini artırmanın mümkün olduğunu ortaya koydu. Ocak ayında Londra’daki Royal Brompton Hastanesi’nde bypass ameliyatı geçiren kişilere kemik iliği kök hücresi yerleştirme denemeleri yapılacak. Kök hücre enjeksiyonunun hastaların kalp nakline ihtiyaç duymayacak şekilde gelişme göstermesine yardımcı olması umuluyor. Bu esnada, İngiliz Kalp Vakfı organ bağışının teşvik edilmesi için insanlara çağrıda bulunuyor. 10 kişiden 8’i organ bağışını desteklese de insanların yüzde 50’sinden az bir kısmı bu dileklerini ailelerine açıklıyor. Vefat eden kişi organ bağışı yapmak istediğine dair belge doldurmuş olsa da ailesi izin vermezse nakil gerçekleştirilemiyor.

Kaynak: The Telegraph

Kıdemli bir kalp cerrahının açıklamasına göre, çok az insanın işine yaradığı gerekçesiyle önümüzdeki 10 yıl içinde artık kalp nakli yapılmayabilir. Profesör Stephen Westaby, artık kök hücre tedavisine ve yapay kalplere geçilmesi gerektiğini söyledi. Oxford'daki John Radcliffe Hastanesi'nde çalışan Profesör Westaby, "Kimi hastalar kalp nakli sayesinde 20 yıl kadar gayet sağlıklı şekilde yaşayabiliyor fakat şu anda nakil bekleyenlerin sadece yüzde 1'ine yetebiliyoruz. Sanıyorum ki 10 yıl içinde konjenital kalp hastalıkları (sadece yeni bir kalp vasıtasıyla iyileştirilebilen hastalıklar) olan kişiler hariç artık kalp nakli yapılmayacak. Yapay kalp ve kök hücre tedavisi kombinasyonu daha fazla insana yardım edebilecek bir çözüm oluşturuyor. " diyor. Profesör Westaby, bypass ameliyatındaki kişilerin kalplerine kök hücre enjekte ederek zarar görmüş kalp dokusunu düzeltip yaşam kalitesini artırmanın mümkün olduğunu ortaya koydu. Ocak ayında Londra'daki Royal Brompton Hastanesi'nde bypass ameliyatı geçiren kişilere kemik iliği kök hücresi yerleştirme denemeleri yapılacak. Kök hücre enjeksiyonunun hastaların kalp nakline ihtiyaç duymayacak şekilde gelişme göstermesine yardımcı olması umuluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği